Wszystkie Bestsellery
Piasek dla agamy

Piasek dla agamy

W tej kategorii znajdziesz piasek dla Agamy marki Habistat, naturalny i estetyczny substrat spotykany w niektórych regionach pustynnych. Jest to podłoże dla gadów pustynnych, które nadaje niezwykle ciekawego wyglądu w terrarium, sprawdza się również jako świetny dodatek do gliny terrarystycznej. Mieszankę piasku z gliną w proporcji ok. 1:1 można wykorzystać do budowy ścianek w terrarium, tuneli, jaskiń itp. Jeżeli szukasz gotowego podłoża z gliną zajrzyj tutaj  podłoże dla Agamy Brodatej oraz podłoże dla Gekona Lamparciego.

Jakie podłoże dla Agamy?

Warto pamiętać o tym, że chociaż dany gatunek gada występuje w konkretnym regionie, to sam region może się od siebie miejscami różnić podłożem. Piasek w terrarium wygląda bardzo estetycznie, zachęca jaszczurki do naturalnych zachowań takich jak kopanie, mogą w nim również składać jaja. Kiedy jednak warto zdecydować się na piasek z domieszką gliny? Tak naprawdę w przypadku większości gadów pustynnych zależy to głównie od preferencji hodowcy i tego do jakiego wizualnego efektu w terrarium dąży. Przy stosowaniu piasku zaleca się wydzielić strefę do spożywania posiłku np. na większym płaskim kamieniu, płytce czy też misce. Jeżeli jednak korzystasz z podłoża z samego piasku i zaobserwowałeś, że Twój gad podjada podłoże w nadmiarze przy okazji spożywania posiłku, to w takim przypadku warto przerzucić sie na piasek z glina, które będzie dla niego bezpieczniejsze.

Aktywne filtry

Kiedy glina z piaskiem do terrarium będzie lepsza?

Jeżeli decydujemy się na użycie w terrarium samego piasku, warto jest obserwować jaszczurkę, czy nie spożywa go w nadmiernych ilościach podczas spożywania pokarmu lub po prostu w trakcie dnia. Nadmiar piasku w organizmie w skrajnych przypadkach może prowadzić do zaczopowania układu pokarmowego, więc w przypadku podjadania, zaleca się zmianę podłoża na inne, na przykład na piasek z gliną. Piasek z Gliną charakteryzuje zwarta konsystencja, co ogranicza przyklejanie się ziaren piasku do pokarmu i pyszczka gada.

Można również zastosować mieszankę piasku z węglanem wapnia, który często jest mylnie określany jako piasek jadalny dla agamy. Piasek z węglanu wapnia wytwarzany z czystego Calcium, rozpuszcza się w organizmie dostarczając gadowi wapno i zmniejsza ryzyko zaczopowania układu pokarmowego. Należy pamiętać jednak że wapno w nadmiarze również może zaszkodzić gadowi, więc cały czas musimy obserwować jaszczurkę czy nie spożywa zbyt dużej ilości podłoża.

Piasek z gliną to specjalna kompozycja piasku, skalnego kruszywa oraz gliny, charakterystyczna dla danych regionów pustynnych. Dzięki zawartości gliny, po zwilżeniu i ponownym wyschnięciu tworzy twardą i zwartą strukturę, w której można budować naturalne jamki, jaskinie i tunele, a także konstruować ścianki. W przypadku zastosowania samego piasku, kryjówki i tym podobne elementy trzeba wprowadzić do terrarium oddzielnie. Wizualne efekty mogą więc być bardzo różne, ale nasz gad będzie czuł się dobrze w obydwu wydaniach.

Piaski Marki Habistat idealnie nadają się do własnoręcznego wykonania mieszanki piachu z gliną.