Jaki Termostat do Terrarium

Aby podjąć decyzję o tym jaki termostat będzie odpowiedni akurat dla naszej hodowli czy to gadów czy roślin czy nawet ryb. Powinniśmy zastanowić się nad tym jakie występują Termostaty do Terrarium na rynku.

Termostat do Terrarium powinien posiadać zewnętrzny czujnik temperatury. Musi być odpowiednio dobrany do mocy urządzeń grzewczych i ich typu. Dodatkowo może być jedno lub wielokanałowy, posiadać wyświetlacz LCD lub tylko potencjometr. Niektóre modele posiadają moduł Wi-fi oraz czujnik wilgotności.

 Aby lepiej poznać specyfikę Termostatów, Sterowników czy Termoregulatorów do Terrarium zapoznaj się z resztą artykułu, w której omawiamy jakie są typy sterowników, jak regulować temperaturę i jaki regulator temperatury do terrarium Twojego typu będzie odpowiedni.

Kiedy już wybierzesz swój termostat, zachęcamy Cię także do przeczytania naszego Pełnego przewodnika, w którym piszemy Jak Ogrzać Terrarium

Czy Termoregulator i Termostat to To samo?

Na wstępie powiedzmy sobie czym się różni Termostat od Termoregulatora i czy można używać tych nazw zamiennie.

Termostat to proste urządzenie, które włącza lub wyłącza urządzenie po zadanej temperaturze.. Natomiast termoregulator ma większe możliwości i reguluje temperaturę za pomocą zewnętrznego czujnika. Potocznie przyjęło się jednak nazywać termoregulatory termostatami.

Jak regulować temperaturę w terrarium

Aby poprawnie regulować temperaturę w terrarium należy użyć termostatu odpowiedniego do posiadanych urządzeń grzewczych. Następnie umieść czujnik termostatu w terrarium, nastaw wymaganą temperaturę i skontroluj poprawność działania termoregulatora.

Polecamy przeczytać resztę naszego artykułu, w którym wyjaśniamy niuanse tych urządzeń.

Jakie są Rodzaje Termostatów do Terrarium dla Gadów

Termostaty do terrarium dla Gadów występują w wersjach cyfrowych i analogowych. Istnieją również termostaty Pulsacyjne, Ściemniające, włącz/wyłącz lub z modułem Wi-fi.

Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom sterowników.

Podział Termostatów ze względu na tryb pracy

Tryb Włącz/Wyłącz (On/Off)

Termostaty typu Włącz/Wyłącz to najprostsze urządzenia sterujące temperaturą w terrarium. Ich zadanie to wyłączenie zasilania, gdy jest za ciepło i włączenie gdy zrobi się za chłodno. Na tym kończy się filozofia ich działania przez co są najtańsze i najpopularniejsze na rynku.

Termostaty Włącz/Wyłącz będą odpowiednie do większości urządzeń grzewczych nieemitujących światła, oraz jeśli doświetlamy terrarium dodatkową lampą to także w przypadku lamp grzewczych emitujących światło. Urządzenie będzie miało większy próg błędu temperatury jednak jest proste w użyciu i konfiguracji.

Tutaj znajdziesz najtańszy Sterownik On/Off Dobrej Jakości  Marki Reptile Systems, obsługujący urządzenia do 500W. Nadaje się on jednocześnie do terrarium ale także i Akwarium, więc możesz go stosować zamiennie.

Tryb Pulsacyjny (Pulse)

Termostaty Pulsacyjne lub Impulsowe działają na zasadzie wysyłania mini pakietów włącz/wyłącz. Tzn następuje seria uruchomień zasilania po czym następuje krótka przerwa aby po krótkiej chwili nastąpił kolejny cykl. I tak do momentu aż urządzenie nie wykryje zadanej temperatury. Wtedy następuje wyłączenie urządzenia grzewczego do momentu aż temperatura nie spadnie poniżej ustawionego poziomu.

Termostaty Pulsacyjne odpowiednie będą do Mat Grzewczych, Promienników Ceramicznych oraz Paneli i kabli grzewczych. Ogólnie rzecz ujmując do wszystkich urządzeń grzewczych, które nie emitują światła. Takie rozwiązania świetnie się sprawdzają w przypadku gekonów lamparcich czy agam brodatych, gdzie poza stworzonym przez nas układem grzejnym znajduje się także źródło światła UV niepołączone z tym sterownikiem.

Sterowniki Pulsacyjne nie nadadzą się do żarówek grzewczych typu flood light, spot light z żarnikiem, czy Żarówek 3w1 Typu Vapor Lamp (Lampa Rtęciowa), gdyż okres pomiędzy impulsami jest bardzo krótki i będą one powodowały ciągłe włączanie i wyłączanie światła pochodzącego z tych żarówek, narażając je na szybką awarię oraz nieporządane efekty stroboskopowe wewnątrz terrarium.

Przykładem tego typu urządzenie może być Microclimate Pulse B2

Tryb Ściemniający (Dimming)

Są to Termostaty Ściemniające tzw. Dimmer.  Tego typu Sterowniki działają na zasadzie zmniejszania napięcia wysyłanego do urządzenia grzewczego po wykryciu, że temperatura w zbiorniku została osiągnięta. Nie wyłączają one od razu całkowicie urządzenia tylko przekazują mu więcej lub mniej prądu tak aby mniej grzał.

To co się dzieje potem to czas, w którym powoli urządzenie grzewcze zaczyna grzać słabiej i słabiej aż do momentu aż sterownik nie wyczuje spadku temperatury. Następnie jako odpowiedź na to, zaczyna podawać więcej i więcej prądu.

Prostym termostatem typu Dimmer jest Sterownik Ściemniający Dimmer B1

Tego typu Sterownik będzie najbardziej stabilizował temperaturę w Terrarium. Nada się do większości popularnych urządzeń grzewczych.

Mało tego bardziej zaawansowane modele takie jak Evo Connected 2 i Evo Connected 3 oraz Evo Connected Pro potrafią przewidywać efekt grzania na podstawie poprzedniego okresu działania urządzenia. Dzięki temu już wcześniej zmniejszają moc lub ją zwiększają aby utrzymywać jak najmniejsze wahania temperatury.

Przykładem sterownika typu Ściemniającego z funkcją Uczenia się będzie sterownik Microclimate – Evo Connected Pro

Podział Termostatów ze względu na stopień zaawansowania:

Termostaty mogą być bardzo proste tylko z jednym potencjometrem lub bardzo zaawansowane np. z modułem Wi-fi oraz dodatkowymi czujnikami np. wilgotności.

Termostaty Jednokanałowe

Tego typu Termostaty są urządzeniami bardzo prostymi. Mogą być zarówno typu Włącz/Wyłącz jak i Ściemniające czy Pulsacyjne.

Ich główną cechą jest to że do dyspozycji posiadamy jeden czujnik temperatury i  jedno wyjście na urządzenie grzewcze. Jest to nasz jeden kanał, którym możemy sterować sterownikiem za pomocą pokrętła lub wyświetlacza LCD.

Termostaty Wielokanałowe

Sterowniki Temperatury Wielokanałowe będą znacznie rozszerzały nam możliwość sterowania temperaturą do kilku zbiorników lub kilku miejsc czy urządzeń pracujących niezależnie od siebie.

Im więcej kanałów tym więcej czujników temperatury oraz wyjść na urządzenia grzewcze lub innego typu, bowiem niekoniecznie kanały te muszą służyć do grzania.

Termostaty z Czujnikiem Wilgotności

Tego typu urządzenia oprócz typowego sterowania temperaturą, mają też wydzielony dodatkowy kanał oraz czujnik mające na celu sterowanie wilgocią w terrarium czy wiwarium. Dzięki czemu możemy nimi sterować pracą np systemu zraszającego.

Przykładem takiego sterownika może być Microclimate – Evo Connected Pro z Wi-fi

Termostat EVO Connected Pro do Terrarium z modułem Wi-fi i czujnikiem wilgotności

Termostat do Terrarium z Wi-Fi i Czujnikiem Wilgotności

3 Kanałowy sterownik MICROCLIMATE z obsługą przez Smartfon

Termostaty z Modułem Wi-fi

Termostaty z Wi-fi to odpowiedź na zapotrzebowanie nowoczesnego rynku.
Tego typu Termostaty najczęściej są już wielokanałowe a główną ich cechą jest to, że całą pracą możemy sterować za pośrednictwem Aplikacji Mobilnej w Smartfonie.

Daje to pełną kontrolę nad temperaturą w terrarium nawet jeśli nie ma nas w tej chwili w domu. Tego typu sterowniki produkuje firma z Wielkiej Brytanii – Microclimate i możesz je znaleźć w naszej ofercie.

Termostaty Bez Wyświetlacza

Są to najprostsze termostaty, w których temperaturę ustawiamy na pokrętle i to w sumie tyle. Ich cechą ma być ekonomiczna cena. Są to bardzo popularne sterowniki, które sprawdzą się w pojedynczych terrariach.

Termostaty Z Wyświetlaczem LCD

Termostaty z wyświetlaczem dają o wiele większą możliwość sterowania temperaturą w terrarium. Możliwość wyświetlenia ustawień umożliwia większy wachlarz ustawień oraz wygodę użytkownika. Najczęściej możemy także zaobserwować na wyświetlaczu temperaturę dzięki czemu nie musimy stosować dodatkowego termometru (choć jest to wskazane w celach bezpieczeństwa).

 Jak działa termostat do terrarium

Termostat do terrarium jest prostym urządzeniem kontrolującym temperaturę w zbiorniku. Składa się z jednostki sterującej z wyświetlaczem lub bez, Czujnika Temperatury najlepiej zewnętrznego, kabla zasilającego, oraz wyjścia napięcia do urządzenia grzewczego np. grzałki.

Termostat poprzez czujnik temperatury porównuje temperaturę w zbiorniku z zadaną wcześniej temperaturą w swojej pamięci. Po spadku temperatury poniżej określonego progu następuje włączenie zasilania na wyjściu, w które podłączone jest urządzenie grzewcze. Urządzenie będzie także wyłączało zasilanie, kiedy temperatura będzie zbyt wysoka.

W ten sposób możemy utrzymywać względnie stałą temperaturę w terrarium czy wiwarium.

Teoretycznie nie ma różnicy między termostatami akwarystycznymi a terrarystycznymi z wyjątkiem tego iż zależnie od producenta  jedne i drugie mogą być lepiej lub gorzej zabezpieczone przed wodą.

Jaki sterownik do terrarium?

Jeśli potrzebujesz tylko sterować temperaturą w terrarium, wystarczy dobrać podstawowy termostat typu włącz/wyłącz, nadający się do typowych urządzeń grzewczych. Możesz natomiast zastosować bardziej zaawansowane sterowniki, które będą sterować oświetleniem, ogrzewaniem i wilgotnością.

Termostat zamontowany w terrarium

Unikaj Termostatów zintegrowanych z Urządzeniem!

Na rynku dostępnych jest sporo tanich mat grzewczych z wbudowanym termostatem zainstalowanym na kablu zasilającym. Są dosyć korzystne cenowo dlatego stały się popularne, wśród użytkowników terrariów i roślin. Jednak powodują spore zagrożenie dla zdrowia Twojego Gada.

W rzeczywistości są to zwykłe potencjometry regulujące przepływ prądu przez matę. Taki potencjometr w żaden sposób nie mierzy temperatury nad matą lub samej maty. On po prostu ma fabrycznie ustawione, że dla danej pozycji temperatura maty „powinna” osiągać np. 40 stopni.

Przewagą sterowników jest to, że posiadają one zewnętrzny czujnik lub czujniki temperatury (zależnie czy są to sterowniki jednokanałowe czy wielokanałowe), które aktywnie wykrywają zmianę temperatury i dają znać do sterownika, że mają zacząć grzać. 

W tej sytuacji, gdy np. temperatura otoczenia spadnie, to sterownik włączy matę. W przypadku mat ze zintegrowanym termostatem taka mata nie zwiększy swojej mocy grzania i będziemy musieli zrobić to ręcznie.

Dlatego taka mata może przegrzać Twoje zwierzę, gdyż nie zareaguje na zmianę temperatury, zwłaszcza jeśli w terrarium mamy dodatkowe źródło ciepła w postaci żarówki grzewczej lub zwykłej lub innego promiennika cieplnego. Takie rozwiązanie może spowodować nawet śmierć gada!

Przeczytaj więcej na temat Profesjonalnych Mat Grzewczych do Terrarium w naszym artykule na ich temat.

Jaka jest różnica między termostatem impulsowym a termostatem ściemniającym?

Termostat Impulsowy wysyła pakiety prądu do urządzenia grzewczego szybko reagując na spadek temperatury. Thermostat Ściemniający natomiast nagrzewa zbiornik dłużej bo płynnie reguluje ilość prądu tak aby nie powodować skoków napięcia na urządzeniu grzewczym.

 Czy można używać maty grzewczej z termostatem ściemniającym?

Teoretycznie mata grzewcza będzie działała z termostatem ściemniającym takie maty są zaprojektowane do stałego natężenia prądu. Dlatego jeśli nie musimy to nie podłączajmy termostatów ściemniających do mat grzewczych. Takie termostaty lepiej sprawdzą się przy żarówkach grzewczych.

Jeśli chcesz możesz przejrzeć pełną gamę sterowników wysokiej jakości dostępną w kategorii Termostaty i Sterowniki na naszym sklepie.

Jaki Termostat będzie dla Ciebie najlepszy?

Podczas wyboru termostatu ważne jest uwzględnienie wcześniej opisanych zakresów wahań temperatury.

W przypadku sterowników typu włącz/wyłącz, temperatura może być bardziej niestabilna, podczas gdy sterowniki pulsacyjne czy ściemniające pozwalają na uzyskanie bardziej równomiernej temperatury.

Dodatkowo zastosowany termostat może wpłynąć na trwałość urządzeń grzewczych. Urządzenie grzewcze może gorzej znosić cykle ciągłego włączania/wyłączania niż regularne regulowanie go poprzez stopniowe lub płynne zmniejszanie i zwiększanie jego mocy.

Według naszego doświadczenia biorąc wszystkie te aspekty pod uwagę, najlepiej wypadają termostaty typu ściemniającego.

Gdzie umieścić termometr w terrarium?


Ze względu na to, że gady potrzebują wyspy ciepła ale także i chłodniejszego miejsca, w które mogą odejść po wygrzewaniu idealnym rozwiązaniem będzie umieszczenie 2 termometrów w terrarium.

Jeden termometr powinien mierzyć temperaturę w miejscu nagrzewania. Czyli pod lampą grzewczą lub blisko tego miejsca, tak abyśmy mieli wgląd co do tego jaka panuje tam temperatura i czy przypadkiem nie przegrzewamy gada.

Drugi kontrolny termometr warto umieścić w chłodnym miejscu aby wiedzieć, czy gad ma się gdzie schronić przed nadmiernym ciepłem. Częstym przypadkiem jest, źle dobrana żarówka grzewcza lub promiennik ciepła, które nadmiernie ogrzewają całe terrarium.

Jeśli nie możemy umieścić 2 termometrów ze względu na rożne czynniki, to lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie termometru przy wyspie ciepła tak aby kontrolować maksymalną temperaturę w zbiorniku.

Należy pamiętać, że sterowniki temperatury wyczuwają temperaturę i dodatkowo ją wyświetlają w na wyświetlaczu. Jednak dla naszego komfortu możemy dodać zewnętrzny termometr np. z higrometrem.

Programator do terrarium – Czy stosować?

A co z programatorami zegarowymi, które się wpina do gniazdka, tak bardzo popularnymi w naszym kraju?

Programatorów zegarowych nie powinno się stosować do ogrzewania terrarium z prostego względu. Nie mamy żadnej możliwości sterowania temperaturą lub reakcji na jej zmianę. Tego typu urządzenia przeznaczone są tylko do sterowania oświetleniem lub zraszaniem Terrarium.

Dlatego nie używaj ich z matami grzewczymi, żarówkami grzewczymi lub innego typu promiennikami, gdyż zagraża to zdrowiu i życiu zwierząt w zbiorniku.

Similar Posts