panel grzewczy zamontowany w terrarium

Czym jest Panel Grzewczy Infrared do Terrarium

Panel Grzewczy tzw Panel Infrared do Terrarium jest to urządzenie pokryte najczęściej PCV, które montuje się wewnątrz zbiornika dla gadów. Panel oddaje ciepło całą swoją powierzchnią jednocześnie nie generując zbyt wysokich temperatur.

Emitują one Promieniowanie Infrared IR-C takie jak ceramiczne emitery. Jednak jest ono rozprowadzane na większej powierzchni.

Jakie są Rodzaje Paneli Grzewczych do Terrarium

panel grzejący zamontowany na suficie czarnego terrarium

Panele same w sobie są rodzajem emiterów ciepła, dlatego ciężko je podzielić na mniejsze kategorie. 

Panele Grzejne do montażu w Terrarium różnią się przede wszystkim rozmiarami i mocą pobieranego prądu. Im większy panel tym większy pobór mocy a jednocześnie większa powierzchnia grzewcza. 

Przykładowe rozmiary i moce paneli grzewczych: 

 • 31x21cm 40W
 • 41x31cm 75W
 • 51x41cm 110W
 • 61x51cm 150W

Jakie są Zalety ze Stosowania Paneli Grzewczych w Terrarium

panel grzewczy do terrarium

Panel Grzewczy do Terrarium

Moc grzewcza: 40W -150W

Dzięki temu, że panele grzewcze są pokryte szczelną obudową z tworzywa sztucznego. Cały element grzewczy jest zabezpieczony przez wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego bezpiecznie można je stosować jako źródło ciepła w bardzo wilgotnych terrariach i paludariach. 

Panele grzewcze świetnie się nadają do hodowli pytonów i innych węży ze względu na to iż nie produkują wysokiej temperatury. Grzeją one mniejszą temperaturą lecz na większej powierzchni. Ogrzewanie jest bardziej równomierne przez to że mają one o wiele większą powierzchnię grzania niż klasyczna żarówka grzewcza. 

To tak jakby pół sufitu terrarium emitowało ciepło.

Sposób montażu jest dosyć łatwy. Wystarczy przykręcić panel śrubami do sufitu terrarium

Czy Panel Grzewczy jest Bezpieczny dla Zwierząt?

panel grzewczy w terrarium

Panele Grzewcze Infrared przeznaczone do montażu w Terrarium zostały zaprojektowane tak aby uwzględnić bezpieczeństwo zarówno użytkowników jak i zwierząt. 

Panel jest izolowany elektrycznie, więc nie ma możliwości kontaktu zwierzęcia z mechanizmem grzewczym.

Dzięki powłoce z tworzywa sztucznego, panel grzewczy jest całkowicie odporny na wilgoć, dlatego można stosować je w wilgotnych terrariach i wiwariach. 

Dodatkowo ciepło rozkłada się na całej powierzchni i nie skupia się punktowo co także chroni zwierzęta przed poparzeniem. 

Jaki Termostat Zastosować do Panelu Grzewczego?

Do Panelu Grzewczego Infrared najlepiej zastosować termostat typu Dimmer – Ściemniający lub Pulse czyli Pulsacyjny. 

Tego typu termostaty łatwiej będą utrzymywały temperaturę na stałym poziomie. Jeszcze lepiej jest zastosować termostat, który posiada funkcję uczenia się i który wyczuwa, że wcześniej trzeba zmniejszyć ilość podawanego prądu. Takie Termostaty to np. Evo Connected 2, Evo Connected 3 oraz Evo Connected Pro. Znajdziesz je w dziale Termostaty i Sterowniki do Terrarium

Do Jakiego Terrarium użyć Panelu Grzewczego

Panel Infrared świetnie sprawdzi się w terrariach dla zwierząt wspinających się lub węży takich jak pyton królewski, pyton zielony lub boa. Panel zabezpieczy je przed poparzeniem, gdyż te zwierzęta są w stanie dotknąć sufitu. 

Tego typu panele montujemy właśnie w naszych Terrariach PCV dla Pytona Królewskiego w opcji ZESTAW z wyposażeniem.

Panel sprawdzi się także w przypadku innych popularnych gadów takich jak agamy brodate, żół lądowy czy nawet przy hodowli ptaków.

Ważne aby panel montować raczej w terrariach poziomych. W terrariach pionowych takich jak terrarium dla kameleona panel grzewczy może niedogrzewać dołu terrarium.

Jak Zamontować Panel Grzewczy w Terrarium

panel infrared na suficie terrarium


Sposób montażu Panelu zależy od materiału, do którego chcemy go przymocować. Panel Grzewczy można zamontować do płyty wiórowej, panelu PVC lub do szklanego terrarium. 

Do Płyty Wiórowej, MDF lub Drewnianej panel można przymocować za pomocą wkrętów do drewna lub śrub nierdzewnych jeśli zależy nam na estetyce. 

Przy Panelu PVC warto użyć podkładek pod śruby z racji cieńszych ścianek. 

Natomiast jeśli zamierzamy przyczepić panel do szklanego terrarium, to powinniśmy użyć mocnych przyssawek. Warto jednak zwrócić uwagę na to aby miały mocną przyczepność, tak aby ciężar panelu nie spowodował odlepienia przyssawek i nie spadł na zwierzęta.

Dla jakich Zwierząt Panel Infrared Będzie Odpowiedni

Oto najpopularniejsze gatunki dla których warto zastosować panel Infrared do ogrzewania terrarium: 

 • Pyton Królewski
 • Pyton Kulkowy
 • Pyton Zielony (Nadrzewny)
 • Wąż zbożowy
 • Biczogon
 • Waran
 • Agama Brodata
 • Węże Nadrzewne
 • Jaszczurki Pustynne

Inne Zastosowania Terrarystycznych Paneli Grzewczych IR

Panele Grzewcze można zastosować także w inkubatorach. Odpowiednio umieszczone zapobiegną występowaniu stref zimniejszych i cieplejszych. 

Stosowane są także w inkubacji kurcząt i piskląt papug czy gołębi.

Jeśli to Ci nie wystarczy to zajrzyj do naszego artykułu „Ogrzewanie Terrarium – Przewodnik dla Początkujących” aby dowiedzieć się w jaki jeszcze sposób możesz ogrzać swoje gady.

Similar Posts