kabel grzewczy widoczny w podczerwieni

Wybór kabla grzewczego do terrarium zwykle sprowadza się do wyboru jego długości i mocy grzewczej. Sprawdźmy jednak na co zwrócić uwagę przy wyborze przewodów grzejnych.

Do Terrarium potrzebujesz specjalistycznego grzewczego kabla terrarystycznego, który jest zabezpieczony specjalną powłoką. Dzięki temu kabel grzejny można używać w wilgotnych warunkach jakie panują w terrarium.

Przeczytaj także nasz przewodnik po ogrzewaniu terrarium, w którym znajdziesz informacje o innych sposobach ogrzewania gadów

Czym jest Kabel Grzewczy

Kabel grzewczy to rodzaj urządzenia grzewczego, które składa się z przewodu lub kabla elektrycznego, który emituje ciepło w wyniku przepływu prądu elektrycznego przez jego przewodzący rdzeń. 

Kable grzewcze są zaprojektowane do stosowania w różnych zastosowaniach. Zarówno dla Gadów w Terrarium jak i Ptaków, Psów, Kotów oraz Gryzoni. 

Stosowane w terrariach dla zwierząt mogą być bardziej wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci niż typowe kable grzewcze stosowane w domach do ogrzewania podłogi.

Kable grzewcze działają na zasadzie przekształcania energii elektrycznej w ciepło. Gdy prąd elektryczny płynie przez rdzeń kabla, wydziela się ciepło, które jest przekazywane do otoczenia. Dzięki temu, kable grzewcze są skutecznym i precyzyjnym sposobem na podtrzymanie odpowiedniej temperatury w danym obszarze.


Największe zalety kabli grzewczych to: 

  • Niewielki pobór mocy
  • Łatwe w montażu
  • Odporne na wilgoć
  • Elastyczne i wytrzymałe
  • Efekt grzania bez światła
  • Możliwość wyznaczenia stref ciepła
  • Bardzo wiele zastosowań
kabel grzewczy do terrarium firmy reptile systems

Kabel Grzewczy do Terrarium

Moc grzewcza: 15W -100W

Do czego można Stosować Kable Grzewcze

Hodowla Gadów

Ogrzewanie terrariów od spodu. Kable umieszczamy pod piaskiem lub pod dnem terrarium

Hodowla Ptaków np papug

Kabel można umieścić pod podłogą woliery lub pod ściółką. Ewentualnie można stworzyć ściankę w wolierze, za którą umieścimy przewód grzejny.

Rozsady sadzonek

Dzięki kablom grzewczym można stworzyć platformę cieplną na której będą stały sadzonki młodych roślin. Pozwoli to na szybszy wzrost i kiełkowanie roślin.

Hodowla Tropikalnych Roślin

Niektóre rośliny tropikalne takie jak filodendrony, anturia lub fikusy lubią cieplejszą temperaturę. Lepiej wtedy rosną i są zdrowsze. Jeśli chcemy możemy zapewnić im ogrzaną przestrzeń przy użyciu kabli grzewczych.

Miejsca wygrzewania dla Psa i Kota

Możemy zastosować kable grzewcze do stworzenia wyspy do wygrzewania dla psów lub kotów. Wystarczy, że zabezpieczymy kabel przed uszkodzeniem kładąc na niego płytę pvc lub inne tworzywo odporne na zwiększoną temperaturę.

Jak zamontować kabel grzewczy w terrarium

Kabel Grzewczy w Terrarium należy zamontować pod dnem zbiornika lub pod podłożem. Użyj zacisków montażowych aby unieruchomić kabel. Możesz umieścić izolację np styropian pod przewodem grzejnym. Na kabel połóż plexi lub szybę jeśli chcesz przykryć go piaskiem lub ziemią

kabel grzewczy do terrarium zamocowany klipsami

Kabel Grzewczy Terrarium – Dokładny Montaż

Wybierz odpowiedni kabel grzewczy

Upewnij się, że wybrany kabel grzewczy ma odpowiednią moc i długość, aby pokryć obszar, który chcesz ogrzać w terrarium. Pamiętaj również o zapewnieniu bezpieczeństwa zwierzętom i unikaj używania kabli grzewczych, które nie są przeznaczone do stosowania w terrariach.

Przygotuj terrarium

 Przed montażem kabla grzewczego upewnij się, że terrarium jest czyste i suchy. Wyjmij wszelkie przedmioty i zwierzęta z wnętrza zbiornika, aby ułatwić montaż.

Umieść kabel grzewczy

W zależności od wymagań cieplnych Twoich zwierząt, umieść kabel grzewczy na spodniej części terrarium lub na wybranej powierzchni podłoża. Upewnij się, że kabel jest równomiernie rozłożony i nie ma zagięć czy pęknięć, które mogłyby spowodować przegrzanie.

Czasem, niektórzy montują kabel grzewczy na ściance np Regału Hodowlanego typu Rack System lub w inkubatorach. 

Zabezpiecz kabel grzewczy:

Kabel grzewczy powinien być zabezpieczony przed uszkodzeniem mechanicznym i działaniem zwierząt. Możesz wykorzystać specjalne zaciski kablowe lub taśmę izolacyjną do przytwierdzenia kabla do powierzchni terrarium.

Dodatkowo przykryj kabel grzewczy jeśli będziesz chciał bezpośrednio na niego nasypać podłoże terrarystyczne. Użyj plexi lub szkła a dopiero na to nasyp ziemię.

Podłącz Kabel Grzewczy do Termostatu

Pamiętaj aby zawsze zabezpieczyć zwierzęta przed przegrzaniem poprzez stosowanie odpowiednich termostatów Terrarystycznych. Regulator, Sterownik czy po prostu termostat będzie czuwał nad temperaturą i wyłączy urządzenie jeśli to nagrzeje otoczenie do zbyt wysokiej temperatury. 

Aby wybrać odpowiedni termostat do terrarium to zajrzyj do artykułu, w którym napisaliśmy o wyborze termostatów terrarystycznych.

Czym przykleić kabel grzewczy?

Terrarystycznego Kabla Grzewczego nie należy przyklejać. Zamiast tego użyj zacisków przykręcanych do ścianki terrarium,  w które wciśniesz kabel. Ewentualnie możesz użyć opasek zaciskowych lub izolowanego drutu.

Jakiej mocy wybrać kabel grzewczy do terrarium?

Poniżej przedstawiamy tabelę, z której obliczysz długość i moc kabla grzewczego jaką będziesz potrzebował do konkretnego terrarium. Oczywiście panuje tu zasada “Im dłuższy kabel grzewczy tym większy pobór mocy”

Moc        Pojemność Zbiornika      Długość Przewodu Grzewczego

15W                 25-40L                               3,3m

25W                 46-65L                               4,3m

50W                60-125L                               6m

75W              120-200L                          7,5m

100W             160-250L                              10m

Jak obliczyć długość kabla grzewczego?

Długość Kabla grzewczego do terrarium najlepiej obliczyć z powyższej tabeli. Wyznacz jaką część zbiornika chcesz ogrzać i na tej podstawie wybierz długość jaka ciebie interesuje. 

Do jakiej temperatury nagrzewa się kabel grzewczy?

Kable grzewcze leżące luźno nagrzewają się do temperatury około 40°C. Jednak jeśli osłonimy je lub zablokujemy odpływ ciepła to temperatura może dochodzić nawet do 160°C. Dlatego powinniśmy stosować je zawsze w połączeniu z termostatem, który będzie regulował temperaturę.

Nigdy też nie wolno kłaść kabla w zwoju. Kabel powinien być rozłożony w odstępach od siebie lub w linii prostej. Nakładanie się kabla na siebie powoduje znaczny wzrost temperatury osiągającej punktowo do 160°C.

kabel grzewczy widoczny w podczerwieni

Na co zwrócić uwagę przy montażu Kabli Grzewczych?

Pamiętaj aby nie zginać Kabla Grzewczego. Może uszkodzić to wewnętrzny przewód grzejny. Kabel należy naturalnie wygiąć w łuk nie używając siły oraz nie tworząc ostrych kątów. 

Kabla Terrarystycznego nie należy ucinać

Te kable są zabezpieczone tworzywem sztucznym, które uniemożliwia dostanie się wody do instalacji. Jeśli naruszysz strukturę ochronną, produkt przestaje być bezpieczny.

Zastosowanie kabli grzewczych do terrarium jest skutecznym i bezpiecznym sposobem na dostarczenie optymalnych warunków cieplnych dla Twoich gadów i płazów. Ich elastyczność, regulowana temperatura i bezpieczeństwo czynią je popularnym rozwiązaniem do ogrzania terrariów.

Similar Posts