Promienniki ceramiczne jeden obok drugiego

Początkujący terraryści często stają przed wyzwaniem wyboru odpowiedniego źródła ciepła dla swoich gadów. Wśród wielu dostępnych opcji, ceramiczne promienniki ciepła wyłaniają się jako popularne rozwiązanie, zapewniając precyzyjne i bezpieczne ogrzewanie dla zwierząt. 

Poznaj problem wyboru i dlaczego ceramiczne promienniki mogą być kluczem do sukcesu w zapewnianiu komfortu termicznego dla twojego terrarium.

Co to są ceramiczne promienniki

Ceramiczne promienniki to urządzenia grzejące wykonane z ceramiki o doskonałych właściwościach termicznych. Nagrzewają się, emitując promieniowanie podczerwone irC, które przekształca się w ciepło napotykając przeszkodę. Są łatwe w użytkowaniu, bezpieczne i nie emitują światła.

Zastanawiasz się jak jeszcze ogrzać terrarium ? Sprawdź nasz Poradnik na temat Ogrzewania Terrarium

Jak działają promienniki Ceramiczne

Promienniki ceramiczne emitują ciepło bez wydzielania światła tak jak robią to zwykłe żarówki grzewcze. To promieniowanie przenika przez powietrze, a gdy zostaje absorbowane przez ciała stałe, zamienia się w ciepło, podnosząc temperaturę otoczenia.

Promienniki ceramiczne na stole

Zwykle Promienniki ceramiczne posiadają gwint i wystarczy wkręcić je w oprawkę ceramiczną kierując promiennik w miejsce, gdzie chcemy utworzyć wyspę ciepła.

Czy Ceramiczny promiennik podczerwieni się nagrzewa

Ceramiczne promienniki podczerwieni emitują promieniowanie irC, które gdy napotka przeszkodę generuje w niej ciepło. Sama obudowa promiennika jest takim przedmiotem i ona sama zostaje nagrzana do wysokiej temperatury.

Dlatego powinniśmy zabezpieczać promienniki ceramiczne tak aby zwierzę nie mogło dotknąć samego promiennika – np stosując siatkę zabezpieczającą.

Zalety Promienników Ciepła do Terrarium

promiennik ceramiczny reptile systems

Promiennik Ceramiczny – Reptile Systems

Moc grzewcza: 25W -150W

Będąc naturalnym źródłem ciepła, podczerwień jest chętnie wykorzystywana i może pomóc w dalszej stymulacji naturalnych funkcji biologicznych. Lampy te nie emitują światła widzialnego i  są idealnym wyborem dla wielu systemów, w których ciepło jest wymagane przez cały dzień i noc, bez zakłócania podstawowego rytmu dobowego przez niepożądane światło.

Jakie są rodzaje Promienników Ciepła do Terrarium

Aby zrozumieć różnice pomiędzy promiennikami cieplnymi rozpiszmy sobie typy promieniowania podczerwonego jakie może emitować urządzenie. 

Są 3 rodzaje promieniowania podczerwonego czyli Infrared (IR) oto one: 

 IR-A

Promieniowanie podczerwone kategorii A ma najkrótsze długości fali w zakresie 700-1400 nanometrów (nm). Jest to tzw. „bliskie podczerwone” i jest absorbowane głęboko przez tkanki ciała. Może wpływać na termoregulację, przyspieszanie metabolizmu, a także może mieć działanie fotobiologiczne.

IR-B: 

Promieniowanie podczerwone kategorii B ma długości fali w zakresie 1400-3000 nm. Jest to „średnie podczerwone”. IR-B jest głównie absorbowane przez naskórek i nie penetruje głęboko w tkanki. Może wpływać na termoregulację organizmów, ale jego oddziaływanie na organizmy żywe jest ograniczone.

IR-C: 

Promieniowanie podczerwone kategorii C ma najdłuższe długości fali w zakresie 3000-1 mm. Jest to „dalekie podczerwone”. IR-C jest niemal w całości absorbowane przez atmosferę i nie dociera do powierzchni Ziemi. Jest wykorzystywane w technologiach ogrzewania i telekomunikacji.

Każde z tych długości fal promieniowania występuje naturalnie w przyrodzie. Jednak nie wszystkie promienniki emitują wszystkie typy promieniowania IR

A oto 2 typy promienników, występujących na rynku: 

Ceramiczny Emiter Ciepła

Ceramiczne emitery dla zwierząt emitują promieniowanie cieplne irC. Nie emitują one światła i są one najpopularniejszymi emiterami ciepła w terrariach obok żarówek grzewczych UV.

4 Promienniki ceramiczne czarne

Emitery Ceramiczne do Terrarium są dłużej znane na rynku hodowców gadów i ptaków przez co można je znaleźć w ofercie prawie każdego producenta akcesoriów terrarystycznych. 

Znajdziesz je u nas na sklepie przechodząc tutaj: Reptile Systems Ceramic Heat Lamp

Promienniki Głębokiego Ciepła (Deep Heat)

Są to emitery mniej spotykane w terrarystyce emitujące Promieniowanie irA i irB. Tego typu promienniki częściej są używane w restauracjach lub ogrodach do ogrzewania danego miejsca. Te promienniki będą dawały lekką poświatę świetlną.

promiennik Deep Heat Projector do terrarium marki Arcadia Reptiles

Na rynku terrarystycznym możemy je spotkać pod nazwą handlową Deep Heat Projector

Czy Ceramiczny Emiter jest Bezpieczny dla Gadów?

Jak wszystkie urządzenia grzewcze tak i ceramiczne emitery należy używać z ostrożnością i zgodnie z zaleceniami producenta. Tego typu promienniki nagrzewają się dosyć mocno przez co powinniśmy zabezpieczyć je przed dotknięciem przez zwierzęta aby się nie poparzyły. 

Przez to, iż emitery te emitują ciepło bez światła możemy założyć, że dopóki kontrolujemy temperaturę w terrarium przy pomocy termostatu podłączonego do emitera dopóty będziemy mogli spokojnie stosować je w każdym terrarium. Oczywiście przy założeniu, że dobrze dobierzemy moc do wielkości terrarium. 

W większości przypadków wystarczy promiennik o mniejszej mocy np 25, 50W. Jednak im większe terrarium tym większą moc promiennika  będziemy potrzebowali.

Tabela temperatur zależnie od mocy emitera ceramicznego:

odległość/moc     50W    100W   150W
150mm                58ºC     65ºC    71ºC
200mm                47ºC     50ºC    52ºC
300mm                36ºC     40ºC    42ºC
400mm                30ºC     38ºC    40ºC

Przy tym należy pamiętać, że może być potrzeba “uzupełnić” nasz system grzewczy dodatkowymi żarówkami UV jeśli gatunek tego potrzebuje.

Czy Ceramiczne Emitery są Bezpieczne dla Agam Brodatych

Ceramiczne emitory, czyli ceramiczne promienniki ciepła, są zazwyczaj bezpiecznym źródłem ciepła dla agam brodatych i innych gadów. Jednakże, istotne jest przestrzeganie kilku zasad i środków ostrożności, aby zapewnić bezpieczne i odpowiednie warunki dla tych zwierząt:

Terrarium dla Agamy Brodatej z Promiennikiem Ceramicznym Reptile Systems

Montaż i ustawienie

 Promiennik ceramiczny powinien być zamontowany na odpowiedniej wysokości i odległości od punktu kontaktu z agamą brodatą. Upewnij się, że agama nie ma bezpośredniego dostępu do promiennika, aby uniknąć poparzeń.

Termoregulacja

Zapewnij odpowiednią regulację temperatury. Agamy brodate wymagają ciepłego miejsca do termoregulacji, ale muszą mieć również dostęp do obszarów o niższych temperaturach, aby schłodzić się. Monitoruj temperatury w różnych częściach terrarium i dostosuj ustawienia promiennika, aby utrzymać optymalne warunki.

Bezpieczeństwo elektryczne

 Upewnij się, że promiennik ceramiczny jest prawidłowo podłączony i używany zgodnie z instrukcjami producenta. Unikaj skręcania i uszkodzenia przewodów, a także zapewnij, że promiennik jest podłączony do odpowiedniego gniazdka i nie wystawiony na zbytnią wilgoć.

Obserwacja zachowania agamy

 Regularnie obserwuj zachowanie agamy brodatej w obecności promiennika. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące oznaki, takie jak nadmierna ekspozycja na ciepło, zmiany w zachowaniu czy podrażnienia skóry, natychmiast skonsultuj się z weterynarzem specjalizującym się w zwierzętach egzotycznych lub bardziej doświadczonym hodowcą.

Pamiętaj, że każde zwierzę może reagować indywidualnie, dlatego ważne jest monitorowanie ich zachowania i dostosowanie ustawień promiennika, aby zapewnić im optymalne i bezpieczne warunki cieplne.

Czy można używać Promienników Ceramicznych dla Węży

Promienniki ceramiczne są popularnym wyborem jako źródło ciepła w terrariach dla wielu gatunków węży. Jednak dla większych węży, takich jak pytony, może być korzystniejsze zastosowanie paneli grzewczych.

Promienniki ceramiczne skupiają się na emitowaniu intensywnego promieniowania podczerwonego, które przenika przez powietrze i dociera do węża. będąc jednak w miarę skupioną wiązką promieni, podczas gdy panele grzewcze oferują bardziej równomierne i rozproszone ciepło na większej powierzchni.

panel grzejący zamontowany na suficie czarnego terrarium

Dla pytonów, które są większymi wężami i potrzebują większej przestrzeni do ogrzewania, panele grzewcze mogą zapewnić bardziej efektywne rozprowadzenie ciepła na większej powierzchni terrarium. To znaczy, że wąż będzie mniej narażony na dużą różnicę temperatur zależną od miejsca, w którym się znajduje.

Panele grzewcze są często zamontowane na suficie, co minimalizuje ryzyko bezpośredniego kontaktu węża z gorącym elementem.

Wybór między promiennikami ceramicznymi a panelami grzewczymi zależy od preferencji terrarysty i specyficznych potrzeb gatunku węża. Promienniki ceramiczne nadal są popularnym wyborem dla wielu gatunków węży, ale panele grzewcze mogą być bardziej odpowiednie dla popularnych węży, takich jak Pytony Królewskie czy Pytony Zielone, zapewniając bardziej równomierne i rozproszone źródło ciepła na większej powierzchni terrarium.

W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z doświadczonym terrarystą lub specjalistą ds. hodowli węży, aby wybrać najlepszą opcję dla danego gatunku.

Zachęcamy także do lektury naszego artykułu, w którym omawiamy panele grzewcze i ich zastosowanie w terrariach

Jaki Termostat Zastosować do Promienników Ciepła

Termostat do Terrarium Ministat 100 firmy Microclimate

Termostat do Terrarium On/Off

Max obciążenie: 100W

Promienniki ciepła wykonane z ceramiki są na tyle niezawodnym urządzeniem grzewczym, że możemy śmiało zastosować do nich wszystkie typy termostatów rekomendowane przez nas do ogólnego użycia w terrarium. 

Na temat poszczególnych typów termostatów terrarystycznych piszemy w artykule:
Termostat do Terrarium – Wszystko o Sterownikach Temperatury

Aby nie rozwlekać tematu możemy jasno stwierdzić, że jeśli chcemy potraktować temat budżetowo to wystarczy zastosować sterownik typu włącz/wyłącz. Tego typu sterowniki są najkorzystniejsze cenowo. 

Jednakże stosując sterownik Ściemniający możemy zaoszczędzić na zużytej energii. Zasada działania tych sterowników powoduje mniejsze zużycie prądu oraz wydłużone działanie urządzeń grzewczych.

Bardziej wymagający terraryści skorzystają ze sterowników ściemniających wyposażonych w moduł Wi-Fi oraz dodatkowe czujniki temperatury i wilgotności

Wszystkie sterowniki temperatury znajdziesz u nas na sklepie klikajac tutaj

Similar Posts