lampa grzewcza i agama brodata

Lampy Grzewcze do Terrarium

Do ogrzania terrarium i naszych gadów najczęściej potrzebna będzie Lampa Grzewcza do Terrarium. Jest to potoczne określenie żarówek grzejnych oraz kloszy razem wziętych.

W tym artykule potraktujemy całościowo lampy jako zestaw klosz łącznie z żarówką grzewczą. Oddzielimy temat żarówek grzewczych, kloszy oraz lamp grzewczych. Skupimy się na tym, jaki gatunek potrzebuje jakiej lampy grzewczej. Czyli tak naprawdę jaki zestaw grzejący zastosowalibyśmy dla danego gatunku. 

Jeśli natomiast chcesz zagłębić się w temat żarówek grzewczych to znajdziesz te informacje w tym artykule o terrarystycznych żarówkach grzewczych.

Oba te artykuły są częścią większego poradnika na temat ogrzewania. Jeśli jesteś początkujący i planujesz ogrzać terrarium, to warto, abyś zagłębił się w nasz poradnik dla początkujących o ogrzewaniu terrarium.

Jaka Lampa Grzewcza do Terrarium

Do terrarium należy zastosować lampę grzewczą dopasowaną do potrzeb konkretnego gatunku gada. Dzięki temu zapewnimy mu komfort i naturalne warunki. Najpierw sprawdź wymagania zwierzęcia, a następnie dopasuj do niego odpowiednią oprawę oraz żarówkę. Weź pod uwagę wysokość terrarium, moc żarówki i zachowania gada.

Jaka lampa grzewcza do terrarium dla węża

Należy wziąć pod uwagę, że dla dużej części węży takich jak pytony królewskie, pytony siatkowe, węże zbożowe czy pytony zielone znacznie lepszym rozwiązaniem będą inne sposoby ogrzewania. Zamiast lampy grzewczej użyj panelu grzewczego infrared, który będzie najlepszym rozwiązaniem grzewczym. Zajmuje niewiele miejsca, grzeje na większej powierzchni i nie emituje światła.

Jeśli chcemy ogrzać Terrarium dla Węża lampą grzewczą, to warto użyć zestawu dwóch typów lamp grzewczych. Pierwsza lampa wyposażona będzie w  żarówkę grzewczą typu Flood na dzień. Druga w emiter infrared połączony z termostatem. Jego celem będzie dogrzanie gada w nocy.

Żarówkę Flood warto dobrać tak, aby była delikatnie mniejsza niż dedykowana żarówka do naszej wielkości terrarium. 

Taką żarówkę montujemy na oprawie ceramicznej i podłączamy pod timer. Jej zadaniem będzie utrzymywanie względnie wyższej temperatury niż otoczenia w dzień. 

Do tego należy zamontować dodatkowy emiter ciepła nieemitujący światła. np. Deep Heat Emiter lub Promiennik Ceramiczny. 

dwa żółwie pod lampą grzewczą

Promiennik ten montujemy na takiej samej oprawie ceramicznej oraz dodatkowo podłączamy go do termostatu. Zadaniem tej lampy grzewczej będzie dobijanie do potrzebnej temperatury w dzień, oraz ewentualne utrzymywanie odpowiedniej temperatury w nocy. Dzięki temu, że tego typu urządzenia grzewcze nie emitują światła, świetnie spełnią swoją rolę uzupełniając lampę z żarówką Flood Light. 

Taki system ogrzewania terrarium dla węża będzie działał w przypadku użycia Obu Lamp. Do tego należy obie lampy grzewcze zabezpieczyć siatką ochronną, aby wąż nie mógł dotknąć żarówek.

Jeśli jednak Twoje terrarium jest za niskie, nie pozostaje nic innego jak użycie paneli grzewczych lub mat grzewczych.

Jaka lampa grzewcza do terrarium dla żółwia

Najlepsza Lampa grzewcza dla żółwia Lądowego to lampa wyposażona w rtęciową żarówkę typu VAPOR lub Halogenową. Taką lampę należy uzupełnić w dodatkowe źródło ciepła w postaci lampy dogrzewającej z żarówką ceramiczną lub Emiter głębokiego Ciepła, którą podłączamy do termostatu.

Ze względu na to, iż zwykle terraria dla żółwi stepowych, greckich, lamparcich czy innych lądowych gatunków są wyższe niż typowe terraria dla jaszczurek, będziemy potrzebować mocniejszej żarówki grzewczej

Do tego celu świetnie sprawdzi się żarówka grzewcza rtęciowa typu VAPOR Lamp. Tego typu żarówki są żarówkami 3 w 1. Emitują światło, Promieniowanie UVB oraz Ciepło.

Ewentualną opcją będzie zastosowanie Żarówki grzewczej Halogenowej, jednak będzie ona wymagała zastosowania dodatkowego Balastu.

Najlepszym wyjściem będzie tak jak w przypadku węży, zastosowanie nieco słabszej niż normalnie żarówki VAPOR, oraz wsparcie jej przez drugą lampę grzewczą z emiterem ciepła nieemitującym światła. Będzie to Ceramiczny Emiter ciepła lub Żarówka Deep Heat, która emituje głębokie promieniowanie IR. 

Obie żarówki montujemy w ceramicznej oprawie oraz jeśli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo to możemy zabezpieczyć je osłoną z siatki 

lampa grzewcza i żółw

Jeśli dysponujemy natomiast wybiegiem lub bardzo wysokim terrarium to możemy zastosować specjalne eleganckie klosze do lamp grzewczych, które są już wyposażone w dodatkową osłonę z siatki. Można je montować na różne sposoby dzięki przystawkom montażowym.

Pamiętaj, aby oprócz lampy grzewczej uwzględnić zawsze źródło promieni UVB, gdyż żółwie tego wymagają do wytwarzania witaminy D3, która jest niezbędna do przyswajania wapnia.

Jaka lampa grzewcza do terrarium dla gekona

Lampa Grzewcza do terrarium dla gekona powinna być dopasowana do gatunku gada. Jednak z racji na nocny tryb życia większości gekonów, będziemy potrzebowali oprawki ceramicznej oraz niewielkiej mocy żarówki infrared lub ceramicznej. Dodatkowo potrzebna będzie zabezpieczająca osłona z siatki

Pośród gatunków gekonów najbardziej popularnymi gadami będą gekony lamparcie oraz gekony orzęsione. Dlatego rozpatrzymy oba te przypadki w dalszej części tego artykułu.

Lampy Grzewcze dla gekona lamparciego

Dla Gekona Lamparciego odpowiednią lampą grzewczą będzie żarówka typu Infrared Moon Lamp lub żarówka najmniejszej mocy typu flood light, zamontowana w ceramicznej oprawie. Nie ma potrzeby stosować siatki osłaniającej, gdyż są to nocne gady, które się nie wspinają.

Zapewnijmy gekonowi lekko podwyższoną temperaturę w dzień, co stworzy warunki zbliżone do tych występujących w jego naturalnym środowisku.

Lampy Grzewcze dla Gekona Orzęsionego

Lampa grzewcza dla Gekona Orzęsionego powinna być wyposażona w nocną żarówkę infrared, oraz oprawkę ceramiczną wraz z osłoną z siatki zabezpieczającą przed poparzeniem. Gady te wspinają się i łatwo mogą wejść na żarówkę. 

Alternatywą będzie ceramiczny emiter, jednak nie da on poświaty w nocy i nie będziemy mogli obserwować nocnej aktywności tego gada. 

Gekony Orzęsione są bardzo łatwymi w hodowli gadami i nie są zbyt wymagające, dlatego duża część hodowców trzyma te zwierzęta bez lampy grzewczej. Jednak żarówka infrared lub żarówka typu „światło księżyca” pozwolą Ci na obserwację tego gada w nocy podczas jego aktywności. Dodatkowo zapewni lekko podwyższone ciepło.

Jaka lampa grzewcza do terrarium dla Kameleona

Dla Kameleona warto zastosować żarówkę grzewczą emitującą promienie UVA oraz uchwyt ceramiczny. Kameleony lubią się wspinać i mogą łatwo poparzyć “kask”, dlatego zastosujmy siatkę zabezpieczającą. W nocy nie musimy dogrzewać tych zwierząt.

W środowisku występowania Kameleona Jemeńskiego od listopada do lutego  temperatura spada w nocy do nawet 9°C stopni

Natomiast na Madagaskarze, gdzie występują Kameleony Lamparcie w czerwcu, lipcu i sierpniu potrafi także spaść do 9°C. 

Dlatego te gady są przyzwyczajone do niższych temperatur w nocy. O poranku wychodzą na wysoką gałąź wygrzać się na słońcu. Zapewnijmy im taką możliwość montując lampę grzewczą z żarówką flood lub nawet spotlight.

Będzie to główne źródło ciepła dla gada w dzień 

Pamiętajmy jednak o dodatkowej lampie UVB, bez której ten gad nie będzie w stanie funkcjonować w zdrowiu. Jednak temat lamp UV to temat oświetlenia, który omówiliśmy w innych artykułach.

Lampy Grzewcze dla Agamy Brodatej

Lampa Grzewcza dla Agamy Brodatej musi pozwalać na stworzenie wyspy ciepła, w której będzie mogła wygrzewać się ta jaszczurka. Należy zapewnić podwyższoną temperaturę przez całą dobę, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie połączenia 2 lamp grzewczych

Takie połączenie widzieliśmy już w lampach dla węży oraz dla żółwia. Z racji tego iż Agama Brodata także w nocy musi mieć wyższą temperaturę niż temperatura pokojowa, musimy dogrzać terrarium w porach nocnych.

Do tego celu sprawdzi się ceramiczna żarówka grzewcza lub emiter Deep Heat. Oba te emitery nie emitują światła, co pozwoli na dogrzewanie terrarium bez efektu stroboskopowego, jaki dałaby zwykła żarówka grzewcza. 

W jednej oprawce ceramicznej stosujemy typową żarówkę grzewczą flood light z promieniami UVA dobraną tak, aby była lekko słabsza niż rekomendowana żarówka do danego rozmiaru terrarium. W drugiej oprawie ceramicznej umieszczamy emiter nieemitujący światła, który będzie “dobijał” do zadanej temperatury. 

Żarówką grzewczą Flood grzejemy ciągle a emiterem ceramicznym poprzez termostat dobijamy tylko temperaturę jeśli spadnie. Termostat będzie także kontrolował emiter w nocy, podczas gdy żarówka Flood będzie już wyłączona.

Nie zapominajmy także o promieniach UVB niezbędnych dla tych gadów do syntezy witaminy D. Zapobiegnie to krzywicy kości i innych schorzeń gadów niedoświetlonych promieniami UVB

Similar Posts