żarówki grzewcze zamontowane w terrarium

Popularna dziś żarówka grzewcza do Terrarium stała się częstym i oczywistym wyborem wśród hodowców gadów. Co jednak, gdy musisz wybrać pierwszy raz i nie wiesz jaki typ będzie odpowiedni dla Twojego Gatunku?

Do małego terrarium należy użyć żarówki grzewczej do 75W mocy, większe terraria potrzebują promiennika 75-150W. Gadom nocnym zapewnijmy promienniki infrared IR lub Moon a dla dziennych użyjmy żarówki z promieniami UV.

Uporamy się z tym problemem i naświetlimy temat żarówek grzewczych, jakie możesz zastosować w swoim terrarium

Jeśli chcesz szerzej spojrzeć na temat ogrzewania terrarium to zapraszamy Ciebie także do przeczytania naszego Przewodnika Po Ogrzewaniu Terrarium

Jaka Żarówka Grzewcza do Terrarium

Na wstępie ustalmy, że nie ma jednej uniwersalnej recepty dla ogrzewania żarówkami grzewczymi. Istnieje wiele typów żarówek grzewczych i każda będzie odpowiednia do innego typu terrarium i innego gatunku gadów.

Dlatego pomożemy Ci w podjęciu decyzji i naświetlimy temat żarówek grzewczych do terrarium.

Co to jest żarówka grzewcza?

Żarówka Grzewcza do terrarium jest to ogólna nazwa wszystkich emiterów ciepła, zwykle wyposażonych w gwint, którymi ogrzewa się terraria oraz zbiorniki hodowlane. Przyjęło się, iż najczęściej określa się tym terminem najpopularniejsze żarówki emitujące ciepło, światło oraz promienie UV

Dlaczego Żarówki Grzewcze są Ważne dla Gadów?

żarówka grzewcza w terrarium

Żarówki Grzewcze odpowiednio dobrane i zamontowane zapewniają ciepło niezbędne do utrzymania przy życiu i zdrowiu zwierząt egzotycznych. Najczęściej są to Gady, Ptaki oraz Płazy. Zwierzęta te potrzebują do funkcjonowania temperatury większej niż panuje w naszym klimacie lub pomieszczeniu.

Dla wielu gatunków takich jak Agamy, Żółwie Lądowe czy węże, żarówki grzejące będą nieodzownym elementem wyposażenia terrarium.

Rodzaje żarówek grzewczych

Wbrew pozorom jest kilka typów żarówek, które emitują ciepło i odpowiedni ich dobór zależy od tego jaki gatunek chcemy hodować, oraz w jakim terrarium lub zbiorniku.

Najważniejsze typy żarówek grzewczych to:

1. Żarówki Grzewcze Emitujące Promienie UVA (Solar Basking Lamp)

Są to najczęściej stosowane żarówki grzewcze w terrariach. To na nich skupimy się w tym artykule jako najpopularniejszej metodzie ogrzewania zbiorników hodowlanych.

Żarówki te emitują Ciepło, Promienie UV oraz Promienie Świetlne, dzięki czemu są bardzo uniwersalne i popularne na rynku. Żarówki typu Solar Basking do wygrzewania można z kolei podzielić na 2 typy: 

  • Żarówki typu Flood z szeroką wiązką ciepła

    Żarówki FLOOD używa się do ogólnego ogrzania przestrzeni wewnątrz terrarium. Emitują one promienie szeroką wiązką a co za tym idzie ogrzewają terrarium całościowo. Dodatkowo emitują promieniowanie UV
  • Żarówki typu Spot z wąską wiązką ciepła

    Te żarówki mają emitują skupioną wiązkę ciepła. Nie ogrzewają wszystkiego dookoła tylko skupiają ciepło w jednym miejscu. Jest to pomocne przy tworzeniu wyspy ciepła np dla agamy brodatej.

2. Żarówki Rtęciowe Emitujące Promienie UVB


Żarówki Grzewcze Rtęciowe tzw. Vapor lub Vapour Lamp są bardziej rozwiniętą formą zwykłej żarówki UVA. Dzięki ich konstrukcji, oprócz typowego promieniowania UVA emitują także Promienie UVB niezbędne dla wielu gatunków np. żółwi Lądowych. 

żarówka grzewcza z UVB dla żółwia

Żarówka Grzewcza VAPOR 3w1 z UVB do Terrarium

Moc grzewcza: 70W -125W

Należy Pamiętać, iż ich specyficzna technologia wykonania wymaga aby były one zamieszczone pionowo do dołu. Nie wolno ich montować po ukosie, gdyż ulegną one awarii w szybkim czasie.

Pomimo tego, ich główną zaletą jest fakt, iż emitują one Ciepło, Światło oraz promieniowanie UV (UVA i UVB) co powoduje, że są swego rodzaju żarówkami 3w1.

3. Promienniki Ceramiczne

Żarówki Ceramiczne czy Promienniki Ceramiczne zwane także Emiterami emitują tylko ciepło nie emitując światła i promieni UV. Są świetnym remedium na problem ogrzewania w nocy lub dogrzania posiadanego już zestawu ogrzewania terrarium. 

Ceramiczny Emiter Ciepła

Więcej na ten temat rozpisujemy się w artykule Promienniki i Emitery Ceramiczne do Terrarium

4. Promienniki Deep Heat Emiter

Tego typu żarówki są nowoczesną wersją żarówek ceramicznych. Mają one na celu emitowanie głębokiego spektrum promieni IR, których brakuje w ceramicznych emiterach. 

Dają one niewielką poświatę świetlną i nie emitują promieniowania UV

żarówka grzewcza deep heat emiter do terrarium

5. Żarówki Nocne Infrared 

Żarówki Infrared mają za zadanie ogrzewać terrarium w nocy. Tego typu funkcja wymaga tego aby nie emitowały światła dzięki czemu nie zakłócają rytmu biologicznego gadów i ptaków. 

nocna żarówka grzewcza Infrared marki arcadia reptiles

Dlatego nocne żarówki podczerwieni tzw “moon lamp” cechują się tym, iż emitują promienie IR i żadnego lub prawie żadnego promieniowania świetlnego. Dzięki temu możemy utrzymywać podwyższoną temperaturę w terrarium nocą. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat zachęcamy do przeczytania artykułu  Nocna Żarówka Grzewcza Infrared – Jaką Wybrać

Jak dobrać moc żarówki grzewczej do terrarium?

Aby dobrać odpowiednio moc żarówki grzewczej do terrarium należy znać wysokość terrarium, wysokość żarówki razem z oprawką, wysokość zwierzęcia, grubość podłoża, oraz co najważniejsze gatunek zwierzęcia i jego wymagania co do temperatury.

Generalnie panuje zasada, że im większe terrarium i wyższe tym większa moc żarówki będzie nam potrzebna. Należy jednak dokładnie policzyć jaką moc potrzebujemy lub zasięgnąć opinii eksperta, gdyż ma to duży wpływ na zdrowie i samopoczucie gadów i ptaków. 

Dodatkowo nieodpowiednio dobrana żarówka grzewcza do terrarium może przegrzać lub wyziębić zwierzę. 

Głębiej nad tematem pochylamy się w artykule: Jak Dobrać Żarówkę Grzewczą do Terrarium, gdzie wyliczamy moc żarówki grzewczej w oparciu o gatunek zwierząt i wielkość terrarium.

Najlepsze Praktyki Montażu i umieszczenia Żarówki Grzejnej w Terrarium

Solidnie zamontuj oprawkę tak aby nie spadła na zwierzę. 

Nie ma nic gorszego niż niestaranne przymocowanie oprawy do ścian terrarium. Oprawa może spaść na zwierzę raniąc je, oraz poparzyć je. Unikaj zatem taśmy samoprzylepnej i używaj wkrętów lub śrub. W terrarium szklanym postaraj się o przyssawki dobrej jakości lub inne solidniejsze zamocowanie.

Zabezpiecz połączenia elektryczne

Pamiętaj, że zwierzę może wspiąć się na oprawę i ostatnie co możesz chcieć to wystające niezaizolowane kable. Upewnij się, że wszystkie kable są solidnie zaizolowane, zwłaszcza jeśli jest to terrarium o wysokiej wilgotności i może dostać się do instalacji woda lub owady karmowe.

Zastosuj bezpieczną odległość żarówki od zwierzęcia

Każda moc żarówki i jej typ generują inną temperaturę. Dlatego dobierz żarówkę tak, aby temperatura na wyspie ciepła i w całym terrarium były odpowiednie dla wymagań Twojego gada, ptaka czy gryzonia.

Jeśli masz wątpliwości to wykonaj testy i pomiary temperatury zanim wprowadzisz zwierzę do terrarium. 

Odpowiednio dobierz typ żarówki do wymagań stworzenia

Przemyśl czy użyjesz żarówki z promieniami UVA, UVB, nocnej czy może promiennika ceramicznego. To której użyć zależy od trybu życia Twojego gada oraz miejsca jego naturalnego występowania.

Ważne jest aby pamiętać, że jeśli jakaś żarówka jest dobra dla Żółwia nie znaczy to, że będzie dobra dla Węża

Podłącz żarówkę pod termostat 

Abyś mógł bezpiecznie i spokojnie cieszyć się swoim podopiecznym, powinieneś zawsze stosować żarówki grzewcze z Termostatem czyli  sterownikiem wyposażonym w czujnik temperatury.

Termostat będzie za ciebie decydował kiedy włączyć lub wyłączyć żarówkę grzewczą co zapewni stabilną temperaturę w terrarium oraz zabezpieczy zwierzę przed przegrzaniem lub wyziębieniem.

Zabezpiecz żarówkę osłoną z siatki jeśli to konieczne

Jeśli hodujesz gatunki wspinające się takie jak gekony czy kameleony, to koniecznie zastosuj osłonę na żarówkę. Może to być klosz z siatką lub sama siatka przyczepiana do ścian terrarium. 

Zabezpieczysz w ten sposób zwierzę, które mogło by wejść na gorącą żarówkę grzewczą i się poparzyć.

osłona do żarówki grzewczej firmy Arcadia Reptiles

Osłona do Żarówki Grzewczej

Wymiary: 220 x 120 mm

Stosuj Sprawdzonych Producentów 

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie Twoich zwierząt to nie idź na kompromis. Żarówki grzewcze nie są drogie a zaoszczędzenie kilku złotych i kupno taniej jakości produktu może powodować przepięcia w instalacji, nadmierne nagrzewanie się żarówki czy szybkie przepalanie żarnika. 

Lepiej zastosuj produkty, które od lat mają uznanie na rynku i cieszą się dobrą renomą.

Jaki Termostat do Żarówki Grzewczej

Żarówka grzewcza do terrarium powinna być zawsze podłączona pod kontrolującym ją sterownik lub termostat. Zwłaszcza jeśli zwierze nie ma miejsca, w którym mogło by się ochłodzić jeśli poczuje, że jest mu za gorąco.

Żarówka grzewcza z emisją promieni UV będzie wymagała od nas zamontowania termostatu ściemniającego takiego jak Termostat Dimmer B1 , który będzie delikatnie zmniejszał lub zwiększał napięcie nie powodując efektu stroboskopu.

Jeśli chcesz zamontować zwykły termostat typu włącz wyłącz to zastosuj żarówkę lub świetlówkę dodatkową, która będzie emitowała tylko promienie UV. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie użycie żarówki grzewczej typu ceramiczna i do tego suplementować UV z oddzielnej żarówki (nie emitującej ciepła)

Jeśli potrzebujesz głębszej wiedzy na temat doboru termostatów to przejdź na nasz Artykuł Termostat do Terrarium – Wszystko o Sterownikach Temperatury

Alternatywy dla Terrarystycznych żarówek grzewczych

Zamiast żarówki grzewczej dla niektórych mniej wymagających gatunków lub gatunków nocnych takich jak gekony lamparcie możesz wykorzystać matę grzewczą. Jest to rozwiązanie zupełnie innego rodzaju, gdyż matę montujemy pod terrarium.

Mata Grzewcza sprawdzi się w bardzo małych terrariach, gdzie nie ma miejsca na żarówkę grzewczą.

Przeczytaj Nasz Przewodnik Po Matach Grzewczych 

Drugą alternatywą będzie niedoceniany panel grzewczy. Tego typu urządzenie grzewcze jest lepszym rozwiązaniem, gdy hodujesz np węże. Panele Grzewcze lepiej rozpraszają ciepło emitując je na większej powierzchni co zapobiega dużej gradacji temperatury w terrarium zależnie od miejsca. 

Są one także o wiele bardziej płaskie co pozwala na zastosowanie niższego terrarium a jego powierzchnia nie naraża węża na poparzenie.

Przejdź na Ten Artykuł i Odkryj Więcej Zalet Paneli Grzewczych

Jak Często Wymieniać Żarówkę?

Jeśli stosujesz tylko żarówkę grzewczą bez promieni UV to jej żywotność będzie tak długa, jak tylko będzie ona emitowała ciepło. Zwykle producenci produkują żarówkę z myślą o kilku do kilkudziesięciu tysiącach cykli i następuje przepalenie żarówki. 

Inną sytuacją będzie użycie żarówek grzewczych emitujących promieniowanie UV. Tego typu żarówki będziesz musiał wymieniać co pół roku

Po tym czasie, żarówka nadal będzie grzała i świeciła, jednak emisja UV będzie drastycznie malała czego nie zaobserwujesz naocznie. Promienie UVA i UVBniewidzialne dla oka. 

Będzie to miało negatywny wpływ na zdrowie Twoich zwierząt. Dlatego ustaw sobie przypomnienie w telefonie na pół roku do przodu i wymień żarówkę na nową. 

Similar Posts