chłopiec głaszcze żółwia na trawie

Jeśli poważnie myślisz o kupnie żółwia do domu, to warto zastanowić się nad tym jaki gatunek żółwia będzie odpowiedni dla Ciebie. Aby nie mieć problemów warto dobrze przemyśleć temat gdyż żółwie potrafią żyć bardzo długo i będą towarzyszyć Ci przez długi czas.

Do hodowli w domu najlepiej nadają się gatunki żółwi lądowych. Największą popularnością cieszą się odmiany żółwii stepowych, greckich, pustynnych i lamparcich. Jednak bezproblemowe są także żółwie wodno-lądowe, które trzymamy w zbiorniku wodnym.

Żółw domowy to popularny pupil terraryjny, który uchodzi za niekłopotliwego w hodowli, jednak sama wiedza na temat pielęgnacji czy karmienia żółwia nie wystarczy, by zapewnić mu odpowiednie warunki do życia, dlatego w tym artykule zgłębimy problem bardziej.

Jaki żółw będzie najlepszy do domu

żółw lądowy je owoce z ręki

Żółwie hodowane w domu dzielimy na dwa rodzaje: żółwie lądowe oraz wodno-lądowe. Oprócz lepszego poznania potrzeb konkretnego zwierzęcia warto już na samym początku zastanowić się jaką konkretnie rasę chcemy hodować i przede wszystkim czy jesteśmy w stanie zapewnić jej odpowiednie, zbliżone do naturalnego środowiska, warunki w domu.

Ze względu na prostotę w hodowli, stosunkowo niewielkie rozmiary oraz łatwe odtworzenie warunków naturalnych polecane do domu żółwie to np. żółw stepowy i grecki. Bez wątpienia żółwie lądowe są łatwiejsze w hodowli przede wszystkim pod względem zorganizowania i okiełznania ich przestrzeni do życia, ponadto żółwie wodno-lądowe wymagają większego zaplecza finansowego oraz doświadczenia w hodowli gadów.

Należy pamiętać również, że większość wodnych żółwi ozdobnych wpisanych jest do rejestru gatunków inwazyjnych i do ich hodowli wymagane jest zezwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Popularne gatunki żółwi domowych

Żółw stepowy (Testudo horsfieldii)

Żółwie te żyją na jałowych, suchych, skalistych i porośniętych trawami terenach stepów środkowoazjatyckich. Żółwie te uwielbiają kopać, w norach, w których śpią, zimują i wypoczywają panuje stosunkowo wysoka wilgotność. Dożywa nawet do 80 lat, przeważnie ok 50 lat w warunkach naturalnych.

Żółw grecki (Testudo hermanni)

Żółw grecki w naturalnym środowisku występuje w basenie Morza Śródziemnego, wybiera najczęściej suche, nasłonecznione i częściowo kamieniste rejony, na których występują obszary gęsto porośnięte roślinnością z niskim zadrzewieniem lub niewielką ich domieszką.

Żółw pustynny (Centrochelys sulcata)

Żółw pustynny zasiedla tereny półsuche o ubogiej szacie roślinnej – głównie sawanny i granice pustyni. Żółwie te osiągają duże rozmiary i rosną bardzo szybko, z tego powodu hodowanie ich w domu, w terrarium może z czasem stać się problematyczne, ponadto żółwie te uwielbiają kopać a ich tunele osiągają pokaźne rozmiary. Polecamy dokładnie przemyśleć wybór w przypadku decydowania się na hodowle tego gatunku.

Żółw lamparci (Stigmochelys pardalis)

Żółw ten w naturalnym środowisku występuje na otwartych terenach subsaharyjskich z nielicznymi kępami krzewów i drzew (akacje, baobaby) w Afryce. Przestrzeń terrarium musi być podzielona na strefę suchą i ciepłą o wilgotności 40-50% i temperaturze 26-28 st. C oraz strefą o wilgotności 50-60%.

Żółwie wodno-lądowe

Zakup żółwia wodno-lądowego w Polsce może okazać się niezwykle problematyczny. Przez nieodpowiedzialną działalność poszczególnych hodowców, którzy wypuszczali zakupione osobniki na wolność popularne niegdyś gatunki, jak chociażby żółw czerwonolicy, żółtolicy oraz żółtobrzuchy, na chwilę obecną są uznawane za inwazyjne. Ich obecność w środowisku naturalnym stanowi zagrożenie dla flory i fauny.

W związku z ograniczeniami nałożonymi przez rozporządzenie Ministra Środowiska, na przetransportowanie żółwi czerwonolicych, żółtolicych oraz żółtobrzuchych, potrzebne będzie odpowiednie zezwolenie.

Co więcej, każdy posiadacz osobnika ze wspomnianych gatunków musi również zarejestrować jego zakup w Wydziale Ochrony Środowiska. Wówczas koniecznym jest także udowodnienie legalnego pochodzenia zwierzęcia poprzez okazanie dowodu transakcji lub zaświadczenia uzyskanego od lekarza weterynarii.

Ile żyje żółw domowy?

żółw Domowy

Długość życia zależy od warunków zapewnionych zwierzęciu, w tym odpowiedniej diety i odporności danego osobnika. Są to zazwyczaj zwierzęta długowieczne, w związku z czym ich zakup powinien zostać dobrze przemyślany. Zarówno osobniki żyjące dziko, jak i trzymane w domu żyją około 100–150 lat.

Czy żółw może chodzić po mieszkaniu?

Ważnym elementem jest odpowiednio dobrane podłoże, które powinno być zbliżone do tego w naturalnym środowisku Twojego żółwia. Żółw nie powinien być puszczany wolno po domu, gdyż naraża go to na stres, urazy, zwyrodnienia stawów i zatrucia, będące przykładowo wynikiem zjedzenia napotkanych roślin domowych.

Jaki żółw dla dziecka ?

dziecko głaszcze żółwia na wybiegu

Posiadanie zwierzęcia z pewnością uczy odpowiedzialności, rozbudza zainteresowanie przyrodą i rozwija empatię. Mimo że żółwie nie potrzebują głaskania i innych form czułości, nie znaczy to, że nie musimy otaczać ich opieką i uwagą. Przy wyborze gatunku żółwia warto jest kierować się zarówno gustem jak i przede wszystkim wymaganiami jakie należy zapewnić zwierzęciu.

Szczególnie polecane gatunki żółwia dla dziecka to małe żółwie lądowe, takie jak Grecki czy Stepowy, które są mniej wymagające w utrzymaniu, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowanie terrarium.

Dziecko może samodzielnie wykonać większość czynności, których wymaga opieka nad tymi gatunkami. Żółwie wodne prowadzą co prawda bardziej energiczny tryb życia, jednak ich dieta jest dosyć specyficzna, a dla młodszych dzieci mogą stanowić zagrożenie.

Należy pamiętać również, że większość wodnych żółwi ozdobnych wpisanych jest do rejestru gatunków inwazyjnych i do ich hodowli wymagane jest zezwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Gdzie kupić żółwia?

Pomimo powszechnej dostępności żółwi w sklepach zoologicznych, lepiej jest zakupić zwierzę od sprawdzonych lub polecanych hodowców z doświadczeniem w pracy z gadami.

Dlaczego?

Głównym powodem jest wysoki stan wiedzy hodowcy na temat poszczególnych gatunków, ponieważ często są oni pasjonatami zwierząt.

Ponadto nie wszystkie sklepy zoologiczne zawsze zwracają uwagę na pochodzenie zwierząt, co przyczynia się do ich przemytu oraz handlu na czarnym rynku. Zwierzęta wystawione na sprzedaż w sklepach zoologicznych nie zawsze trzymane są w odpowiednich warunkach i często są narażone na duży stres.

Dobrym rozwiązaniem jest również ADOPCJA ŻÓŁWIA. Wiele ludzi decydujących się na to zwierze po jakimś czasie dochodzi do wniosku, że jednak hodowla żółwia ich przerasta. Jest wiele żółwi w potrzebie, które szukają nowego domu. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie:

FUNDACJA EPIKRATES

Co jest potrzebne dla żółwia ?

żółwie wodne na wybiegu

Terrarium – więcej o terrarium dla żółwia możesz dowiedzieć się z naszego artykułu: Terrarium dla Żółwia – Jakie jest Najlepsze?

Odpowiednie podłoże – Na ten temat piszemy obszerniej w artykule:

Jakie podłoże dla żółwia lądowego?

Lampa grzewcza – czyli lampa z żarówką, która wydziela ciepło (tzw. lustrzanka) np. lampy metalohalogenkowe, in. wyładowcze (HQI).

Lampa UVB (świetlówka UVB, zwykła lub kompaktowa) – Dla żółwi lądowych zalecane są świetlówki oznaczonych jako 5.0, 8.0 lub 10.0 widma UV.

Żarówka Grzewcza do Terrarium

Żarówka Grzewcza dla Żółwia 3w1

Emituje Promienie UVB, UVA, Światło i Ciepło

Kryjówka – Pamiętajmy, że większość żółwi lubi się chować, kryjówki będzie używał np. jako miejsca snu lub po prostu schowa się w niej w ciągu dnia jeżeli poczuje taką potrzebe.

Talerzyk lub płaski kamień itp. na pokarm.

Basenik z wodą, z którego żółw będzie mógł pobierać wodę lub zażyć kąpieli.

Termometr i higrometr – Umożliwią bieżącą kontrolę temperatury i wilgotności w terrarium.

Inne ciekawe elementy do wykorzystania w terrarium to:


Korzenie – mogą być miejscem zabaw i wspinaczki.
Duże okrągłe kamienie – posłużą również do wspinania i ścierania pazurów.
Suche kępy traw – mogą być ozdobą terrarium i tworzyć zaciszne schronienie.
Żywe rośliny – można zakopać w podłożu doniczki z żywymi roślinami jadalnymi, tymi samymi którymi karmimy żółwie.
Fototapeta – może być bardzo ciekawym i efektownym elementem wystroju terrarium, podnosząc kolorystykę i nadając mu „głębi”.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *