żółw lądowy

Dla żółwia lądowego należy przygotować terrarium tak, aby zwierzę nie stresowało się i czuło się komfortowo. Ważnym elementem jest odpowiednio dobrane podłoże, które powinno być zbliżone do tego w naturalnym środowisku Twojego żółwia. Żółw nie powinien być puszczany wolno po domu, gdyż naraża go to na stres, urazy, zwyrodnienia stawów i zatrucia, będące przykładowo wynikiem zjedzenia napotkanych roślin domowych.

Podłoże przede wszystkim powinno zapewniać żółwiowi stabilność chodzenia, nie pylić i być dla niego bezpieczne, czyli odporne na pleśń oraz nie stwarzające ryzyka połknięcia. Najlepszym wyborem będzie mieszanka ubitej, nienawożonej ziemi lub gliny z dodatkiem miękkiego piasku lub żwiru.

Wspaniałym wyborem będzie również naturalna darń wykopana na łące czy w ogrodzie.

Wiele gatunków musi mieć możliwość kopania kryjówek, płytkich norek. Należy pamiętać o zapewnieniu odpowiednio grubej warstwy substratu w terrarium – min 5 cm w zależności od gatunku i rozmiaru żółwia. Zapewnimy w ten sposób żółwiowi możliwość kopania oraz łatwiej utrzymamy odpowiedni poziom wilgotności w terrarium.

Jakie podłoże do terrarium dla żółwia stepowego (Testudo horsfieldii)?

żółw stepowy na piasku

Żółwie te żyją na jałowych, suchych, skalistych i porośniętych trawami terenach stepów środkowoazjatyckich. Natomiast w norach, w których śpią, zimują i wypoczywają panuje stosunkowo wysoka wilgotność.

Żółwie stepowe można hodować zarówno w terrarium jak i na odpowiednio zabezpieczonym wolnym wybiegu. W przypadku podłoża do terrarium dla „sucholubnych” gatunków zalecane jest zwiększyć proporcje piasku w stosunku do gliny np. glina/piasek w proporcji 30/70. Należy zapewnić gadom odpowiednio grubą warstwę podłoża, w której będą mogły zakopywać się wedle własnych potrzeb.

Najlepszym podłożem jest mieszanka imitującą naturalną stepową glebę, którą możemy uzyskać poprzez wysypanie w jednej części zbiornika suchej, nienawożonej ziemi ogrodowej (Sprawdź podłoże torfowe dla żółwia) z piachem i żwirem (Sprawdź podłoże dla żółwia stepowego). Żółwie po jakimś czasie wymieszają same podłoże i regularnie trzeba wymieć im substrat. Nie należy stosować samego piasku z uwagi na ryzyko zaczopowania układu pokarmowego i brak stabilnego oparcia podczas chodzenia.

Podłoże Habistat Tortoise Bedding dla żółwia Lądowego

Podłoże Habistat Tortoise Bedding dla Żółwia Lądowego

Waga: 10kg

W drugiej części można urządzić część trawiastą przy wykorzystaniu naturalnej darni z korzeniami traw i innych roślin. Ciekawymi dodatkami do terrarium są różnego rodzaju wysterylizowane konary, kamienie czy też stare doniczki.

Jakie podłoże do żółwia greckiego (Testudo hermanni)?

żółw grecki

Żółw grecki w naturalnym środowisku występuje w basenie Morza Śródziemnego, wybiera najczęściej suche, nasłonecznione i częściowo kamieniste rejony, na których występują obszary gęsto porośnięte roślinnością z niskim zadrzewieniem lub niewielką ich domieszką.

Najbardziej polecanym sposobem hodowli żółwi greckich jest trzymanie ich przez większą część roku na odpowiednio zabezpieczonych wybiegach zewnętrznych. Niestety nie każdy ma możliwość zorganizowania takich warunków.

W terrarium dla tego żółwia warto oprócz obszarów suchych zapewnić także strefy bardziej wilgotne. Najlepszym wyborem jest darń z korzeniami, podlewana trawa w terrarium będzie substytutem naturalnego środowiska. Odpowiednio pielęgnowana darń stanowi także odnawialne źródło pokarmu dzięki obrastającym ją roślinom.

Terrarium można również wyłożyć częściowo korą sosnową i pokryć dodatkową warstwą siana. Siano stanowić dodatkowe źródło pokarmu i jednocześnie zapewniało schronienie. W miarę przekopywania podłoża przez żółwie będzie się ono sukcesywnie mieszało, w rezultacie czego powstała mieszanka substratów przypominać zacznie podłoże w naturalnym środowisku występowania żółwia greckiego tj. stepu. W terrarium powinien znaleźć się basenik z wodą. Służy on do picia i jednocześnie zwiększa wilgotność powietrza.

Jakie podłoże dla żółwia pustynnego (Centrochelys sulcata)?

Afrykański żółw pustynny

Żółw pustynny zasiedla tereny półsuche o ubogiej szacie roślinnej – głównie sawanny i granice pustyni. W klimacie umiarkowanym i zwrotnikowym najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie zarówno dorosłym jak i młodym osobnikom wybiegów zewnętrznych w okresie, gdy temperatury w nocy nie spadają poniżej 15°C lub przenosić żółwie do cieplejszych pomieszczeń, gdy temperatury w nocy spadają poniżej 15°C.

Żółwie te osiągają duże rozmiary i rosną bardzo szybko, z tego powodu hodowanie ich w terrarium może z czasem stać się problematyczne.

Zarówno u młodych jak i u dorosłych osobników najlepiej jest zapewnić w terrarium grubą warstwę naturalnego podłoża, np. piach lub mieszankę ziemi ogrodowej (sprawdź podłoże torfowe dla żółwia) z przewagą piachu. Jest to najbardziej naturalne podłoże umożliwiające naturalne zachowanie zwierzęcia, odpowiednio skomponowana mieszanka umożliwi im kopanie głębokich tuneli, w których w naturze ukrywają się przed zbyt wysokimi temperaturami. Kopanie tuneli ma również znaczenie w poszukiwaniu wilgoci.

Najlepsze Podłoże dla żółwia lamparciego (Stigmochelys pardalis).

Żółw Lamparci

Żółw ten w naturalnym środowisku występuje na otwartych terenach subsaharyjskich z nielicznymi kępami krzewów i drzew (akacje, baobaby) w Afryce.

Żółwie lamparcie dorastają do dużych rozmiarów – dorosły osobnik będzie mierzył ponad 40 cm. W sezonie letnim należy zapewnić dla nich przestronny wybieg, który z uwagi na nasz klimat umiarkowany powinien być dodatkowo dogrzewany lub zaopatrzony w szklarnię, ewentualnie żółw powinien być przenoszony w chłodniejsze dni do terrarium w pomieszczeniu.

Przestrzeń terrarium musi być podzielona na strefę suchą i ciepłą o wilgotności ok 40-50% i temperaturze 26-28 st. C oraz strefą o wilgotności ok 50-60%. Strefa sucha w terrarium może być wyłożona 10 cm warstwą kostki bukowej, substratem kukurydzianego lub ususzoną darnią. Do części suchej skorzystać można również z płatów kory ze żwirem, konarami i płaskimi kamieniami, pod którymi żółw może się ukryć.

Żółw lamparci nie kopie nor w wyściółce i woli korzystać z kryjówek naziemnych. Strefę wilgotną dla żółwi lamparcich może wyściełać świeża darń, która będzie stanowić także źródło pokarmu. darni, mieszanki tzw. torfu kokosowego(sprawdz włókno kokosowe) i ziemi lub samej ziemi (sprawdz podłoże torfowe dla żółwia) o ile się ma dostęp do niepylącej i nienawożonej, można także skorzystać z gliny z domieszką piasku.

Jakie podłoże dla żółwia wodno-lądowego?

Dno części wodnej można wyłożyć np. drobnym piaskiem albo płaskimi kamieniami. Nie ma potrzeby sadzenia tam roślin – żywe zostaną zjedzone przez żółwia, a sztuczne przestawione. Zwierzęta te bardzo lubią kopać w podłożu, jeśli mają taką możliwość. Ważne jest, aby wyjście z wody było łagodne, nie śliskie, dające podparcie pazurom. Podłoże w tej części może stanowić mieszanka ziemi, torfu i piasku.

Z jakimi podłożami będą problemy ?

Piasek mineralny, z domieszką wapnia (Calci-Sand )

 • Może tworzyć grudki.
 • Powoduje podrażnienie oczu żółwi.
 • Był źródłem licznych przypadków schorzeń, zaczopowania jelit.
 • Podłoże to również silnie odwadnia.

Podłoża włókniste

 • Bardzo pylą po wyschnięciu.
 • Duże ryzyko połknięcia przez zwierze
 • Posiadają silne właściwości odwadniające.
 • Nie zapewniają żadnych cieplnych korzyści.
 • źródło pleśni, pasożytów i bakterii.

Podłoże zawierające lucernę (granulki dla królików)

 • Odwadnia.
 • Wywołuje u żółwi grzybicze zapalenie oczu i infekcje układu oddechowego.
 • Duże ryzyko połknięcia przez zwierze
 • źródło dużej ilości protein

Wióry cedrowe lub sosnowe

 • Silnie toksyczne w momencie ogrzania.
 • Wydzielają szkodliwe opary.
 • Duże ryzyko zaczopowania przewodu pokarmowego w przypadku połknięcia.

Kora

 • Należy używać tego podłoża ostrożnie.
 • źródło roztoczy i innych pasożytów.
 • Duże ryzyko zaczopowania przewodu pokarmowego w przypadku połknięcia.
 • Niektóre rodzaje kory pochodzą od sosny, lub cedru, które są trujące dla żółwia.
 • Kora cyprysowa i orchideowa może być z powodzeniem użyta w przypadku niektórych tropikalnych gatunków

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *