Terrarium PVC dla żółwia

Terrarium dla żółwia lądowego należy przygotować tak, aby zwierzę miało odpowiednią przestrzeń oraz jak najlepiej odwzorowane warunki naturalne, w których dany gatunek występuje. Wpływa to znacząco na zwiększenie poczucia komfortu oraz zmniejsza poczucie stresu zwierzęcia. Dowiedz się jak powinno wyglądać takie terrarium.

Im większe terrarium dla żółwia tym lepiej. Należy pamiętać, że młode żółwie szybko rosną, warto jest wybrać terrarium “na wyrost”, które wystarczy na dłużej, tym samym ograniczymy wydatki. Materiał na terrarium, powinien być odporny na wilgoć i umożliwiać zachowanie czystości oraz dezynfekcję.

Dla żółwi polecane są terraria otwarte od góry, jednak przy zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza z powodzeniem można trzymać je również w terrariach zamkniętych.

Żółw nie powinien być puszczany wolno po domu, gdyż naraża go to na niepokój, urazy, zwyrodnienia stawów i zatrucia, będące przykładowo wynikiem zjedzenia napotkanych roślin domowych.

Jakie Powinno Być Terrarium dla żółwia?

żółw domowy

Pamiętajmy, że najlepszą alternatywą dla większości żółwi jest wybieg zewnętrzny przy założeniu, że jest on ogrzewany promieniami słonecznymi. Jest to okazja dla naszego żółwia do zażywania dużej ilości ruchu, korzystania z naturalnego promieniowania i ciepła słonecznego, których żadne sztuczne źródło światła nie jest w stanie zastąpić, a także do żerowania w sposób zbliżony do tego w naturalnym środowisku.

Warto jednak mimo to zaopatrzyć się w terrarium, gdyż większość gatunków żółwi nie może przebywać na takim wybiegu ciągle ze względu na występujące w naszym klimacie niższe temperatury lub po prostu możemy nie mieć możliwości wybudowania takiego wybiegu. W odpowiednio przygotowanym terrarium gad również będzie czuł się naturalnie, swobodnie i komfortowo.

Dla większości żółwi polecane są terraria otwarte od góry czyli tzw. szuflady, jednak przy zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza z powodzeniem można trzymać je również w terrariach zamkniętych. Należy zadbać o odpowiednio przestronne terrarium, takie aby żółw mógł w nim swobodnie zażywać niezbędnego ruchu.

Absolutnie minimalnym wymiarem terrarium jest powierzchnia co najmniej 6x dłuższa i 4x szersza od żółwia, oczywiście im większe tym lepiej. Należy pamiętać, że młode żółwie stosunkowo szybko rosną, w związku z czym warto jest postawić od razu na terrarium “na wyrost”, które starczy naszemu żółwiowi na dłużej, co ograniczy również nasze wydatki. Może być ono wykonane z dowolnego materiału, który będzie odporny na wilgoć i umożliwia zachowanie czystości oraz dezynfekcję.

Ze względu na łatwość w utrzymaniu czystości, a także lekkość i wytrzymałość materiału doskonale sprawdzą się gotowe terraria z tworzywa sztucznego. Można również zamówić terrarium u stolarza lub szklarza. Szklane terraria cieszą się dużym powodzeniem, niestety terraria z tego materiału o większych rozmiarach wiążą się z wysokim wydatkiem, ponadto są ciężkie i narażone na zbicie.

Drewniane terrarium możemy wykonać nawet samemu, np ze starych mebli, płyty OSB czy MDF, niestety należy pamiętać, że drewno jest materiałem chłonącym płyny, posiada w swojej strukturze pory i przestrzenie w których uwielbiają zbierać się wilgoć, grzyby i bakterie, a pełna dezynfekcja jest trudna lub w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa.

Można uznać zasady dobierania rozmiaru terrarium oraz materiału z którego jest wykonane za uniwersalne, jednak poszczególne gatunki wymagają innych, zbliżonych do naturalnego środowiska występowania, warunków w domu.

Terrarium czarne pvc dla żółwia

CZARNE Terrarium PCV IMCAGES dla Żółwia Lądowego

Wymiary: 120x80x60cm

Jakie Terrarium dla Żółwia Stepowego (Testudo horsfieldii)?

Żółwie te żyją na jałowych, suchych, skalistych i porośniętych trawami terenach stepów środkowoazjatyckich. Natomiast w norach, w których śpią, zimują i wypoczywają, panuje stosunkowo wysoka wilgotność.

Żółwie stepowe można hodować zarówno w terrarium jak i na odpowiednio zabezpieczonym wolnym wybiegu. Minimalne wymiary zbiornika dla jednego dorosłego osobnika powinny wynosić 100x60x50 cm. Odpowiednio większe dla większej ilości żółwi.Terrarium należy umieścić w miejscu wolnym od przeciągów, nie położonych w pobliżu kaloryferów, czy innych urządzeń grzewczych. Należy je też odizolować od podłoża – może w tym celu wykonać terrarium na nóżkach, niskiej szafce itp., w ostateczności podłożyć pod spód styropian.

Należy zapewnić gadom odpowiednio grubą warstwę podłoża, w której będą mogły zakopywać się wedle własnych potrzeb. Najlepiej w tym celu wykorzystać mieszankę imitującą naturalną stepową glebę.

Część zbiornika można wysypać mieszaniną żwiru, piasku i suchej gleby, w drugiej części można urządzić część trawiastą przy wykorzystaniu naturalnej darni z korzeniami traw i innych roślin. Żółwie po jakimś czasie wymieszają same podłoże dlatego regularnie trzeba wymienić im substrat. Ciekawymi dodatkami do terrarium są różnego rodzaju wysterylizowane konary, kamienie czy też stare doniczki.

Należy pamiętać jednak aby umieścić je tak aby nie spowodowały obrażeń u żółwi w trakcie przekopywania podłoża. W dzień potrzebują 20-30°C, pod promiennikiem nie więcej niż 35°C, w nocy natomiast należy utrzymywać temperaturę około 18-20°C.

Jakie terrarium dla żółwia Greckiego (Testudo hermanni)?

Żółw grecki w naturalnym środowisku występuje w basenie Morza Śródziemnego, wybiera najczęściej suche, nasłonecznione i częściowo kamieniste tereny, na których występują obszary gęsto porośnięte roślinnością z niskim zadrzewieniem lub niewielką ich domieszką.

Najbardziej polecanym sposobem hodowli żółwi greckich jest trzymanie ich przez większą część roku na odpowiednio zabezpieczonych wybiegach zewnętrznych. Niestety nie każdy ma możliwość zorganizowania takich warunków. W takiej sytuacji należy wybrać możliwie jak największe terrarium. Najbardziej polecane do hodowli tych żółwi jest terrarium typu odkrytego o wysokości ok. 50 cm, co powinno uniemożliwić zwierzęciu ucieczkę.

Minimalne wymiary dla tego gatunku to długość równa 8x długości pancerza, a szerokość 4x długości pancerza. Oczywiście im większe tym lepsze. Terrarium należy umieścić w miejscu wolnym od przeciągów, nie położonych w pobliżu kaloryferów, czy innych urządzeń grzewczych. Należy je też odizolować od podłoża – może w tym celu wykonać terrarium na nóżkach, niskiej szafce itp., w ostateczności podłożyć pod spód styropian.

Najbardziej wskazanym i polecanym podłożem dla większości żółwi lądowych jest darń (wycięta z łąki trawa z korzeniami). Systematycznie podlewana w terrarium zapewnia przez długi czas naturalny wycinek środowiska oraz jest odnawialnym źródłem pokarmu dzięki obrastającym ją roślinom.

Terrarium można również wyłożyć częściowo korą sosnową i pokryć dodatkową warstwą siana. Siano stanowić dodatkowe źródło pokarmu i jednocześnie zapewniało schronienie. W miarę przekopywania podłoża przez żółwie będzie się ono sukcesywnie mieszało, w rezultacie czego powstała mieszanina substratów przypominać zacznie podłoże w naturalnym środowisku występowania żółwia greckiego tj. stepu.

W terrarium powinien znaleźć się stabilny basenik z wodą, którego żółw łatwo nie przesunie ani nie wywróci. Służy on do picia, zażywania kąpieli i jednocześnie zwiększa wilgotność powietrza. W zbiorniku umieścić można również duże, płaskie kamienie (np. piaskowce lub łupki bazaltowe), które stanowić będą zarówno ozdobę jak i doskonałe substraty służące do ścierania pazurów.

Jak większość żółwi, żółw grecki uwielbia się chować i należy zapewnić mu taką możliwość by czuł się komfortowo. W związku z tym można umieścić w terrarium różnego rodzaju elementy takie jak budka, doniczka itp. Należy pamiętać jednak aby umieścić je tak aby nie spowodowały obrażeń u żółwi w trakcie przekopywania podłoża.

Jakie terrarium dla żółwia lamparciego (Stigmochelys pardalis)?

Żółw ten w naturalnym środowisku występuje na otwartych terenach subsaharyjskich z nielicznymi kępami krzewów i drzew (akacje, baobaby) w Afryce.

Żółwie lamparcie dorastają do dużych rozmiarów – dorosły osobnik będzie mierzył ponad 40 cm. W sezonie letnim należy zapewnić dla nich przestronny wybieg, który z uwagi na nasz klimat umiarkowany powinien być dodatkowo dogrzewany lub zaopatrzony w szklarnię, ewentualnie żółw powinien być przenoszony w chłodniejsze dni do terrarium w pomieszczeniu. Nawet małemu żółwiowi (do 10 cm) należy zapewnić przestrzeń ok. 120×60 cm.

Dorosły osobnik będzie już wymagał terrarium o wymiarach ok. 2,5 x 2,0 m. Gatunek ten dość szybko rośnie, dlatego też najlepiej już od samego początku zainwestować w duże terrarium, które starczy mu na kilka lat. Dla tego gatunku polecane są zbiorniki ze zdejmowanymi pokrywami, kształtem zbliżone do kwadratowych (np. 170-180×110-120 cm i wysokości 50-60 cm), w długich, prostokątnych terrariach żółw może czuć się przytłoczony przez wąsko ustawione ścianki.

Dla łatwiejszej obserwacji żółwia zaleca się przednią ściankę można przeszklić szybami na prowadnicach. W sezonie jesienno-zimowym przykrywać całe lub część terrarium np. grubszą pleksi lub pokrywą dołączoną w zestawie do terrarium. Taki zabieg pozwoli utrzymać wyższą temperaturę i wilgotność.

Terrarium należy umieścić w miejscu wolnym od przeciągów, nie położonych w pobliżu kaloryferów, czy innych urządzeń grzewczych. Należy je też odizolować od podłoża – może w tym celu wykonać terrarium na nóżkach, niskiej szafce itp., w ostateczności podłożyć pod spód styropian.

Przestrzeń terrarium musi być podzielona na strefę suchą i ciepłą o wilgotności ok 40-50% i temperaturze 26-28 st. C oraz strefą o wilgotności ok 50-60%.

Strefa sucha w terrarium może być wyłożona 10 cm warstwą kostki bukowej, substratem kukurydzianego lub ususzoną darnią. Do części suchej skorzystać można również z płatów kory ze żwirem, konarami i płaskimi kamieniami, pod którymi żółw może się ukryć. Żółw lamparci nie kopie nor w wyściółce i woli korzystać z kryjówek naziemnych.

Strefę wilgotną dla żółwi lamparcich może wyściełać świeża darń, która będzie stanowić także źródło pokarmu. darni, mieszanki tzw. torfu kokosowego i ziemi lub samej ziemi (o ile się ma dostęp do niepylącej i nienawożonej), można także skorzystać z gliny z domieszką piasku.

Co do terrarium dla żółwia stepowego?

Dla żółwia samo terrarium z podłożem nie wystarczy. Żółw powinien mieć zapewnione odpowiednie źródło ciepła, światła oraz czyste miejsce na pożywienie i sen. Dlatego warto wyposażyć terrarium dla żółwia w odpowiednie akcesoria.

Wyposażenie terrarium dla żółwia

 • Lampa grzewcza 40W lub 60W – czyli lampa z żarówką, która wydziela ciepło (tzw. lustrzanka) np. lampy metalohalogenkowe, in. wyładowcze (HQI).
 • Lampa UVB (świetlówka UVB, zwykła lub kompaktowa) – Dla żółwi lądowych zalecane są świetlówki oznaczonych jako 5.0, 8.0 lub 10.0 widma UV.
 • Kryjówka – Pamiętajmy, że większość żółwi lubi się chować, kryjówki będzie używał np. jako miejsca snu lub po prostu schowa się w niej w ciągu dnia jeżeli poczuje taką potrzebe.
 • Talerzyk lub płaski kamień itp. na pokarm.
 • Basenik z wodą, z którego żółw będzie mógł pobierać wodę lub zażyć kąpieli.
 • Termometr i higrometr – Umożliwią bieżącą kontrolę temperatury i wilgotności w terrarium.

Inne ciekawe elementy do wykorzystania w terrarium to:

 • Korzenie – mogą być miejscem zabaw i wspinaczki.
 • Duże okrągłe kamienie – posłużą również do wspinania i ścierania pazurów.
 • Suche kępy traw – mogą być ozdobą terrarium i tworzyć zaciszne schronienie.
 • Żywe rośliny – można zakopać w podłożu doniczki z żywymi roślinami jadalnymi, tymi samymi którymi karmimy żółwie.
 • Fototapeta – może być bardzo ciekawym i efektownym elementem wystroju terrarium, podnosząc kolorystykę i nadając mu „głębi”.

Terrarium dla Żółwia – Gotowe czy na Zamówienie

Można łatwo zauważyć, że wymagania poszczególnych gatunków żółwi lądowych różnią się od siebie. Dlatego nie ma jednego idealnego terrarium, które pasowało by do wszystkich żółwi hodowanych w domach.

Warto zaznajomić się z ofertą Gotowych Zbiorników dla Żółwi TUTAJ

Bardzo często także produkujemy terraria dla żółwi na zamówienie dla naszych klientów. Nie ma wtedy ograniczeń co do rozmiarów lub wyposażenia.

Przeczytaj więcej o terrariach na zamówienie.

Możesz także przesłać zapytanie na nietypowe terrarium poprzez nasz KALKULATOR TERRARIÓW a my wycenimy Ci Twój wymarzony zbiornik.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *