lampa grzewcza i agama brodata

Jesteś szczęśliwym posiadaczem hodowlanego gada i zastanawiasz się, jak zapewnić mu bezpieczną do życia przestrzeń? Istotną kwestią jest przede wszystkim oświetlenie do terrarium. To od wybranego przez Ciebie rozwiązania zależy, czy zwierzę będzie czuło się komfortowo w wybranej przestrzeni. Jakie oświetlenie LED do terrarium będzie najlepsze? Odpowiadamy!

Oświetlenie do terrarium – co wybrać?

Dobranie elementów takich jak oświetlenie do terrarium jest bardzo istotne. Bez lamp zapewniających światło, ale i ciepło, te fascynujące gady nie będą w stanie utrzymać dobrej formy oraz zdrowia. Oświetlenie terrarium odgrywa kluczową rolę przede wszystkim dla stałego wzrostu, ale również ogólnej kondycji zwierzęcia. Światło wpływa na ich rytm dobowy, zachowanie i procesy metaboliczne, naśladując ilość i jakość oświetlenia z naturalnych środowisk.

Jednym z najpopularniejszych typów jest oświetlenie LED do terrarium. Emituje ono mnóstwo światła przy znikomym wytworzeniu ciepła, dzięki czemu jest dobrym rozwiązaniem dla stworzeń, które potrzebują jasnej przestrzeni, ale nie długotrwałego wystawiania na wysokie temperatury. Z kolei lampa UV do terrarium zapewnia bardzo ważne promieniowanie UVB, które wspomaga produkcję witaminy D3 kluczowej dla wchłaniania wapnia i utrzymania zdrowych kości. Dlatego warto wziąć pod uwagę te właściwości różnych rodzajów oświeltenia planując wyposażenie terrarium dla swojego pupila!

Oświetlenie terrarium dla żółwia – co wybrać?

Żółw lądowy wymaga promieniowania UVB. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku lampy rtęciowe 3w1, które emitują nie tylko wspomniane promienie, ale również ciepło i światło o odpowiednim natężeniu. Pamiętaj, aby dostosować czas naświetlania terrarium do pory roku — dłużej w lecie, krócej zimą — naśladując typowe warunki zwierzęcia w naturalnym środowisku.

Jakie wybrać oświetlenie w terrarium dla agamy brodatej?

Agamy czują się najlepiej w miejscach, gdzie mają dostęp do dużych ilości światła UVB. Dla tych zwierząt najlepiej zamontować lampę T5 z UVB 12%, jak i lampę z UVB 14%. Warto jeszcze dokupić lampę grzewczą, na przykład Arcadia Floodlight – taki komplet zapewni odpowiednie warunki temperaturowe.

Oświetlenie terrarium – montaż

Jeśli uda nam się wybrać odpowiedni typ oświetlenia, kolejnym etapem będzie umieszczenie całego systemu w przestrzeni naszego gada. Jak zamontować oświetlenie w terrarium? Nie jest to proces skomplikowany i możemy go przeprowadzić samodzielnie. Kluczowe jest umiejscowienie lampy w taki sposób, aby zwierzę miało wydzielone miejsce, gdzie w razie konieczności skryje się przed światłem. Pamiętajmy, aby siatka osłony lampy była na tyle drobna, żeby zwierzę nie mogło dojść do lampy i się nie poparzyło, co jest szczególnie ważne przy gatunkach, które się wspinają.

Warto również zaznaczyć, że zwykłe żarówki nie emitują promieniowania UVB, które jest kluczowe dla zdrowia większości gadów, zatem zakup odpowiednich lamp i akcesoriów oświetleniowych będzie bardzo ważny. Należy pamiętać także o tym, że oświetlenie w terrarium trzeba zmieniać co około 6 do 12 miesięcy; wszystko jednak zależy od typu wybranego przez nas systemu oświetleniowego.

Podsumowanie

Utrzymanie zdrowia i kondycji egzotycznych zwierząt domowych zależy w dużej mierze od jakości ich środowiska — a prawidłowe oświetlenie do terrarium to jego bardzo ważny składnik. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem żółwi, agam brodatych, czy innych gadów — teraz znasz wagę wyboru oświetlenia LED oraz lamp UV. Spraw, by Twoje zwierzę czuło się jak w domu, zapewniając mu odpowiednie warunki, które zagwarantujesz wybierając lampy i pozostałe artykuły w naszym sklepie internetowym.

Similar Posts