dwa żółwie pod lampą grzewczą

Wiosna to czas, kiedy z radością przystępujemy do pielęgnacji naszych roślin. Co będzie do tego przydatne? Przede wszystkim podłoża do roślin, które nie tylko dostarczają niezbędne składniki odżywcze, ale również regulują przepływ wody i powietrza, co jest fundamentalne dla zdrowia i rozwoju roślin.

Czym jest podłoże do roślin i jaką pełni funkcję?

Podłoże do roślin zielonych to specjalna mieszanka wspierająca wzrost poprzez zapewnienie odpowiedniej struktury, która umożliwia rozwój korzeni, a także retencję wody i składników odżywczych. Dobre podłoże zapewnia też odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki dostosowaniu do specyficznych potrzeb różnych rodzajów roślin specjalistyczne podłoża mogą znacząco poprawić ich rozwój i kondycję. Na przykład, przepuszczalne podłoże do roślin jest idealne dla gatunków wymagających szybkiego odpływu wody, chroni przed gniciem korzeni i rozwojem chorób.

Jak dobierać podłoże?

Dobierając podłoże do roślin, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Oto najważniejsze z nich:

 • Rodzaj rośliny: Każda roślina ma specyficzne wymagania co do rodzaju podłoża, które najlepiej wspiera jej wzrost.
 • Skład podłoża: Ważne jest, aby wybrać podłoże z odpowiednimi składnikami, które wspierają zdrowie rośliny. Podłoża mogą zawierać torf, perlit, wermikulit, korę sosnową, kompost i inne składniki, które wpływają na retencję wody, przewiewność i dostarczanie składników odżywczych.
 • pH podłoża: pH podłoża może mieć duży wpływ na zdolność rośliny do pobierania składników odżywczych. Niektóre rośliny, jak rododendrony, preferują kwaśne podłoża, podczas gdy inne mogą potrzebować neutralnego lub zasadowego środowiska.
 • Przewiewność i drenaż: Dobre podłoże powinno zapewniać odpowiednią przewiewność i drenaż, co jest kluczowe dla zdrowia korzeni. Stagnacja wody może prowadzić do ich gnicia i innych problemów zdrowotnych.
 • Wilgotność: Zależnie od rodzaju rośliny, podłoże powinno mieć zdolność do utrzymania różnych poziomów wilgotności. Rośliny pustynne potrzebują suchego podłoża, podczas gdy rośliny tropikalne preferują podłoża, które utrzymują wilgotność na dłuższy czas.
 • Żyzność podłoża: Niektóre rośliny potrzebują bogatego w składniki odżywcze podłoża, podczas gdy inne lepiej radzą sobie w bardziej ubogim środowisku. Dobór podłoża z odpowiednią ilością składników odżywczych jest istotny, zwłaszcza w przypadku młodych, szybko rosnących roślin.

Biorąc pod uwagę te czynniki, możesz lepiej dopasować podłoże do potrzeb swoich roślin, co przyczyni się do ich zdrowego wzrostu i rozwoju.

Różne rodzaje podłoży do roślin

Na rynku dostępne są różne rodzaje podłoży, które przeznaczone są do konkretnych roślin, gatunków, które potrzebują z góry określonych warunków. Popularne są podłoża i dodatki takie jak:

 • Podłoże przepuszczalne – uniwersalne rozwiązanie dla wielu gatunków roślin, które nie tolerują wody stojącej w doniczce. Przepuszczalne podłoże do roślin – Bigos IMSOIL to mieszanka torfu i włókna kokosowego, kory piniowej, torfu wysokiego, keramzytu, chipsa kokosowego i perlitu. Polecamy ten produkt do uprawy roślin między innymi takich jak begonia, juka, syngonium, epipremnum czy fikus.
 • Podłoże do storczyków – odpowiednie jest do roślin takich jak cymbidium, dendrobium, phalaenopsis, vanda czy brassavola. Podłoże do storczyków o średnich i grubych korzeniach IMSOIL zawiera dużo kory piniowej średniej frakcji, keramzytu oraz mchu torfowca, które zapewniają dobry drenaż, co jest kluczowe dla storczyków, które w naturze często rosną jako epifity.
 • Podłoże do kaktusów – składa się z mieszanki piasku kwarcowego, perlitu, keramzytu i niewielkiej ilości torfu kokosowego, co zapobiega stagnacji wody i rozwojowi chorób korzeniowych. Podłoże do kaktusów i sukulentów IMSOIL to profesjonalna mieszanka do roślin potrzebujących mało żyznej, ale przepuszczalnej gleby. Skorzystają z niego rośliny takie jak aloes, litops, grubosz, rojnik, grudnik, rozchodnik, sansewieria czy żyworódka.
 • Podłoże do monster – zawiera mieszankę organicznych składników, takich jak torf kokosowy i wysoki, kora piniowa, włókno kokosowe, keramzyt, chips kokosowy oraz perlit, które utrzymują podwyższoną wilgotność, sprzyjając rozwojowi dużych, zdrowych liści, eliminując jednak problem stojącej w doniczce wody. Podłoże do monstery IMSOIL jest przepuszczalne, bogate w składniki odżywcze i pozbawione sztucznych dodatków, odwzorowuje naturalne warunki występowania monster.
 • Podłoże do filodendronów – to połączenie kory piniowej, chipsa i włókna kokosowego, keramzytu i perlitu, które sprawdza się u roślin lubiących bardzo luźne podłoża. Dostępne w naszej ofercie podłoże do filodendronów IMSOIL będzie odpowiednie do hodowli popularnych odmian filodendronów, ale również monstery czy epipremnum.
 • Podłoże do alokazji – naturalne podłoże odpowiednie także do upraw roślin z gatunku syngonium, xanthosoma czy pachira. Podłoże do alokazji IMSOIL wyróżnia się wysoką zawartością składników odżywczych, doskonałą przepuszczalnością oraz odpowiednim odczynem, który pozwala zapewnić zdrowy wzrost każdej roślinie.

Podsumowanie

Wybierając odpowiednie podłoże, warto zwrócić uwagę na specyficzne wymagania każdej rośliny, co pozwoli na optymalizację jej potencjału wzrostu i zdrowia. Pamiętaj, że każda roślina jest inna i może wymagać innego typu podłoża, dostosowanego do jej specyficznych potrzeb. Podłoża do roślin doniczkowych wilgociolubnych bogate są w torf i kompost, które doskonale zatrzymują wodę. Podłoże do roślin tropikalnych to mieszanka, która imituje warunki leśnej gleby tropikalnej, zazwyczaj bogata w humus i organiczne składniki takie jak kora drzew, kompost czy torf. Doskonale sprawdza się dla roślin takich jak monstery, filodendrony czy anturium, które potrzebują wilgotnego i żyznego środowiska. Dobrze dobrane podłoże wpływa na sukces upraw!

Similar Posts