kameleon

Kiedy mówimy o hodowli jaszczurek, jednym z najbardziej intrygujących zwierząt, które przychodzą do głowy, jest kameleon. Te niezwykłe stworzenia zasługują na specjalne traktowanie przy hodowli domowej. Jak wygląda hodowla kameleona w domu i na co zwrócić szczególną uwagę, żeby zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia? Odpowiedz na to pytanie, znajdziesz w tym artykule.

Kameleony jemeńskie – popularny kameleon domowy

Kameleony to rodzina Chamaeleonidae, która dzieli się na aż 12 rodzajów. Liczba wszystkich gatunków jest bardzo duża – nie wszystkie nadają się do hodowli w domu. Poszczególne okazy różnią się trudnością hodowli, czy też wymaganiami, jakie musi spełnić terrarium. Do najpopularniejszych gatunków hodowlanych kameleona możemy zaliczyć dwa: kameleona jemeńskiego oraz lamparciego.

Kameleon lamparci (Furcifer Pardalis) to gatunek występujący na Madagaskarze. Charakteryzuje się różnorodnością kolorów na skórze, z plamami lub pręgami w odcieniach żółci, czerwieni, zieleni lub niebieskości. Zazwyczaj osiąga długość około 35-50 centymetrów. Żywi się głównie owadami i małymi kręgowcami.

Natomiast kameleon jemeński (Chamaeleo Calyptratus) to gatunek kameleona pochodzący z lasów deszczowych w Kenii i Tanzanii. Jego ciało ma zieloną lub brązową barwę z plamami w kolorze białym, żółtym lub niebieskim. Zwykle osiąga długość około 25-35 centymetrów. Żywi się głównie owadami i małymi kręgowcami. Posiada charakterystyczne trójwymiarowe rogi na głowie.

Który gatunek wybrać? To zależy od Twoich preferencji, ogólnie rzecz biorąc, kameleon jemeński jest trochę tańszy, a dodatkowo jest mniejszy, co przekłada się na niższe koszty utrzymania i początkowe. Dlatego, jeśli kwestie finansowe są dla Ciebie kluczowe, to postaw na ten gatunek.

Kameleon – jak hodować w domu? Jakie terrarium wybrać?

Zanim pójdziesz do sklepu wybierać zwierzę, to musisz przez moment zastanowić się nad środowiskiem, które jesteś w stanie mu zapewnić. Kameleony to nie są duże zwierzęta, jednak do komfortowego życia potrzebują przestrzeni. Minimalne terrarium powinno mieć wymiary 100 × 60 × 120 cm.

Zbiornik powinien być pionowy i umożliwiać kameleonowi wspinanie. Na wolności kameleony rano wspinają się na wysokie gałęzie, aby wygrzewać się na słońcu po chłodniejszej nocy. Do tego celu zaleca się umieścić w zbiorniku gałęzie lub rośliny, które umożliwią przemieszczanie się zwierzęciu w górę i w dół.

Jednak jeśli chcesz zapewnić gadowi lepsze warunki do rozwoju, zwłaszcza jeśli w przyszłości chcesz mieć kilka kameleonów, to możesz zainwestować w większe. Z pewnością unikaj małych klatek, gdzie zwierzęta mogą ledwo się wyprostować. Takie warunki są dla nich krzywdzące i kameleony cierpią w takiej hodowli.

Bardzo istotną kwestią przy wyborze terrarium dla kameleona jest to, że w przeciwieństwie do innych gadów wymagają one mocno wentylowanego zbiornika hodowlanego. Dlatego najczęściej stosuje się terraria posiadające jedną lub więcej ścian wykonanych z siatki stalowej, lub z tworzywa pcv.

Szklane terraria nie nadają się do hodowli kameleonów, gdyż powodują u nich różnego rodzaju choroby układu oddechowego.

Jakie oświetlenie dla kameleona będzie odpowiednie?

Dla kameleona niezbędna jest lampa emitująca promieniowanie UVB. Tego typu lampy są dostępne w postaci świetlówek T5 lub żarówek wkręcanych na gwint. Tego typu lampy odwzorowują naturalne promienie słoneczne zawsze dostępne dla tego gada w naturalnym środowisku.

Wartość UVB zalecana dla Kameleona Jemeńskiego oraz Kameleona Lamparciego to 6.0%. Innym oznaczeniem tej samej wartości jest 2 Strefa Fergusona (ZONE 2). Obie wartości mogą być nieznacznie większe, jeśli odległość lampy UV od gada będzie większa. Na przykład jeśli zawiesimy ją wysoko nad klatką czy terrarium.

Dodatkowym korzystnym efektem jest to, że wszystkie lampy emitujące promienie UVB emitują także promienie UVA. Oba typy promieniowania są niezbędne do prawidłowej syntezy wapnia w ciele gada i zapobiegają krzywicy i innym chorobom rozwojowym.

Jakie warunki w terrarium kameleona będą odpowiednie?

Oprócz lampy UV w terrarium musi znaleźć się odpowiednie podłoże, najlepiej sprawdzi się torf lub chips kokosowy. Materiał na podłożu powinien być bezwonny i nie może się pylić.

W terrarium musi się znaleźć także miejsce dla lampy grzewczej. Temperatura pod nią powinna wynosić ok. 35 stopni w ciągu dnia, natomiast w pozostałej części terrarium ok. 27 stopni. Nocą może być chłodniej i temperatura może spaść do nawet 20 stopni.

Bardzo ważna jest kwestia zabezpieczenia lampy grzewczej oraz lampy UVB specjalną siatką zabezpieczającą lub umieszczenie tych lamp ponad terrarium — jeśli to posiada sufit z siatki. Ma to na celu zabezpieczenie Kasku Kameleona, czyli jego górnej części głowy przed poparzeniem. Te zwierzęta mają tendencję do zbliżania się zbytnio do lamp grzewczych podczas wygrzewania.

Szklane terraria nie przepuszczają promieni UV. Więcej o szklanych terrariach napisaliśmy w naszym artykule omawiającym wady i zalety szklanego terrarium.

Istotna jest również wilgotność. Kameleony w naturalnym środowisku żyją w dużej wilgotności i takie warunki trzeba odtworzyć w terrarium. Optymalna jej wartość wynosi od 50% do nawet 70%. Do podniesienia wilgotności w atmosferze można wykorzystać rozpylacze lub regularnie prowadzić opryski terrarium.

Zwierzęciu trzeba oczywiście zapewnić odpowiednie atrakcje. Liczne gałęzie oraz żywe rośliny. Ponadto kameleon jemeński potrzebuje wodospadu lub kapiącej wody. Gdyż co jest bardzo istotne — kameleony nie piją wody z miski! Dobrym rozwiązaniem jest dripper, który będzie zakraplał wodę po ściance lub liściach. Alternatywą jest codzienne pryskanie spryskiwaczem roślin.

Kameleon żywienie – co jedzą te gady?

Kameleony jemeńskie i lamparcie jedzą owady. Żywe owady. Możesz im podawać m.in. szarańcze, świerszcze, karaczany, mączniaki, drewnojady. Dorosłe osobniki wystarczy karmić co 2-3 dni, młode wymagają mniejszych, ale codziennych posiłków. Dodatkowo kameleony mogą przegryzać rośliny, chętnie podjadają świeżo rosnące liście, dlatego dobrze w terrarium mieć żywe rośliny, jednocześnie należy je co jakiś czas wymieniać.

Hodowla kameleona w domu – czy jest trudna?

Kameleon to popularne zwierzę hodowlane ze względu na swoje wyjątkowe umiejętności. Nie jest to najłatwiejszy gad na początek. Jeśli chcesz mu zapewnić najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju, to wymaga dużo uwagi. Na początek lepszym wyborem może być np. gekon orzęsiony, gekon lamparci lub Agama brodata. Jednocześnie hodowla kameleona nie należy do najtrudniejszych. Trzeba pamiętać, że zwierzęta wymagają regularnej opieki – nie wystarczy przygotować terrarium i zostawić go w samotności.

Podsumowanie

Hodowla kameleona w domu to duże wyzwanie, ale również ogromna satysfakcja. To wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju gad, który zachwyca wyglądem i zmianą barwy. Jednocześnie pamiętaj, że kameleony wymagają nie tylko odpowiedniego środowiska, ale także specjalnej diety. Zapewnienie odpowiednich warunków jest kluczowe dla ich dobrego samopoczucia i zdrowia. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na hodowlę kameleona, to dobrze przemyśl swoją decyzję i przygotuj się do tego.

Similar Posts