Agama Brodata w Terrarium

Agama brodata (Pogona vitticeps), nazwa Polska: brodatka środkowoaustralijska, to jaszczurka pochodząca z Australii. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała od 35 do 50 cm i ważą od 300 do 500 g.

Osobniki powyżej 500 g to najczęściej agamy brodate z nadwagą. Ze względu na swoje nieduże rozmiary, brodatki nie potrzebują ogromnej przestrzeni, co ułatwia ich hodowlę w warunkach domowych.

 Dieta agam brodatych jest zazwyczaj prosta i składa się głównie z warzyw, owoców i łatwo dostępnych owadów. Agamy brodate mają łagodny charakter, są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, a ich wymagania dotyczące środowiska są dość standardowe.

Jaka Jest Budowa Anatomiczna Agamy Brodatej?

 Anatomia agamy brodatej obejmuje 13 charakterystycznych cech, które przystosowują ją do życia w surowym środowisku pustynnym, należą do nich:

1. Płatki powiekowe, które pomagają w ochronie oczu przed piaskiem i innymi cząstkami.

2. Oczy agam są osadzone na bokach głowy, co umożliwia im szerokie pole widzenia.

3. Agamy brodate mają stosunkowo krótkie i szerokie głowy.

4. Charakterystyczna dla gatunku jest obecność brody składającej się z rozwidlonych łusek na dolnej stronie szyi, którą potrafią rozwijać.

5.Tułów agamy brodatej jest masywny i pokryty twardymi łuskami.

6. Na grzbiecie często występują charakterystyczne prążki czy plamy, co jest często wykorzystywane do identyfikacji różnych morf.

7. Kończyny agam są stosunkowo krótkie, ale dobrze umięśnione.

8. Palce zakończone są ostro zakończonymi pazurami, które są używane do kopania i chwytania zdobyczy.

9.  Ogon agamy brodatej jest długi i gruby, stanowi on znaczną część całkowitej długości ciała, pełni funkcję magazynowania substancji zapasowych i pełni ważną rolę w utrzymaniu równowagi.

10. Skóra agamy jest pokryta łuskami, które stanowią ochronę przed utratą wody, może ona przybierać różne kolory, co zależy od nastroju, temperatury, czy stanu zdrowia agamy.

11. Agamy posiadają ruchliwe języki, które pomagają im w odbieraniu zapachów z otoczenia a zęby agam są stożkowate i służą do chwytania i rozdrabniania pożywienia.

12. Układ Rozrodczy samca agam brodatych posiadają worki podgnykowe, które wypełniają się powietrzem podczas okresu godowego, nadając im charakterystyczny wygląd natomiast  samice posiadają jajniki, a okres godowy zazwyczaj poprzedza skomplikowany taniec godowy.

13. Agamy brodate posiadają płuca, a oddychają  przez nos,  posiadają dobrze rozwinięty układ pokarmowy, z dostosowanym przewodem pokarmowym do trawiennego procesu.

 Wiedza na temat anatomii agam brodatych jest istotna dla właściwej opieki nad tymi gadami w niewoli.

W Jakim Środowisku Naturalnym żyją Agamy Brodate?

 Agama brodata (Pogona vitticeps) jest endemitem Australii, co oznacza, że występuje naturalnie tylko w tym obszarze. Jej środowisko naturalne obejmuje różnorodne tereny, a ich warunki życia mogą się różnić w zależności od konkretnej lokalizacji.

 Agamy brodate są spotykane głównie na pustyniach i sawannach Australii. Te obszary cechują się surowym klimatem, niewielką ilością opadów deszczu i dużymi amplitudami temperatury między dniem  a nocą.

Chętnie korzystają z terenów skalistych i kamienistych, gdzie mogą znaleźć schronienie, eksplorować otoczenie i korzystać z promieni słonecznych do regulacji temperatury ciała. Agamy  na wolności najczęściej  wygrzewają się w godzinach porannych i wczesnym wieczorem, natomiast w południe gdy słońce świeci najmocniej, agamy wycofują się do swoich kryjówek. 

Choć ich siedlisko to przeważnie tereny otwarte, agamy brodate czasem spotykane są także pod krzewami i w pobliżu roślinności. W takich miejscach  szukają cienia i schronienia. Są często zauważane na piaszczystych obszarach, gdzie potrafią zakopywać się w piasku, co pomaga im regulować temperaturę ciała i unikać drapieżników.

Agama brodata żyje w surowym środowisku Australii, gdzie dostosowała się do zmienności warunków atmosferycznych i terenów. W niewoli, dla zapewnienia jej odpowiednich warunków bytowania, należy stworzyć środowisko, które naśladuje jej naturalne siedlisko pod względem temperatury, oświetlenia, struktury terenu i dostępu do promieni słonecznych.

Jakie są Odmiany Kolorystyczne Agam Brodatych

 Agamy Brodate występują w wielu odmianach kolorystycznych. Poszczególne osobniki mogą mieć różne kolory skóry. Najczęściej jest to mieszanka brązowego, czerwonobrązowego, czerwonego, żółtego, białego i pomarańczowego. Oto 5 Najpopularniejszych z nich:

Klasyczna odmiana kolorystyczna Agamy (classic naturalne)

Odmiana ta Agamy brodatej posiada naturalne brunatne umaszczenie. Charakteryzuje się klasycznym, ziemistym kolorem, który jest zbliżony do barw występujących w środowisku naturalnym.

 Agama Brodata Biała,  Zero (Odmiana white)

Agama Brodata Czerwona (Odmiana red). Odmiana ta cechuje się niemal całkowicie czerwonym, przechodzącym w pomarańczowe zabarwienie. Ubarwienie red może być intensywne, co nadaje agamie brodatej wyjątkowy, atrakcyjny wygląd. 

Agama Brodata Pomarańczowa (Odmiana orange)

Jaszczurka cechująca się intensywnym kolorem pomarańczowym. To ubarwienie powstaje w wyniku połączenia dwóch odmian, red (czerwonej) i yellow (żółtej).

Agama Brodata Żółta (Odmiana yellow)

Jak sama nazwa wskazuje, ta odmiana charakteryzuje się całkowicie żółtym ubarwieniem. Jest to jasna, barwna odmiana, która wyróżnia się spośród innych kolorów występujących u agam brodatych.

Jakie są pozostałe odmiany Agamy Brodatej?

Oprócz wcześniej wymienionych odmian barwnych, istnieje jeszcze kilka innych wariantów agam brodatych, takich jak:

Agama Hypo Citrus: Jest to odmiana o intensywnym żółtym kolorze. Jej skóra jest jasna, a plamki na plecach są wyraźne.

Agama Dunner Hypo: Ta odmiana łączy cechy agamy Dunner z intensywnym ubarwieniem Hypo. Jej ciało jest jaśniejsze, a plamki bardziej wyraziste.

Agama Witblits Hypo: To połączenie odmiany Witblits z cechami Hypo. Efektem jest jasne, żółte ubarwienie.

Agama Leatherback Hypo: Skóra agamy Leatherback Hypo jest gładka i ma strukturę przypominającą zamsz. Jej kolce są mniejsze i bardziej zaokrąglone.

Agama Translucent Hypo: Ta odmiana łączy przezroczystą skórę Translucent z cechami Hypo. Efektem jest wyjątkowo interesujący wygląd.

Agama brodata karłowata (Pogona henrylawsoni): Ma piękne wzory na plecach, w kształcie okrągłych plamek, które dodają jej uroku.

W zależności od osobnika, może mieć różne kolory, takie jak szaro-brązowy, żółty czy czerwony. Agama brodata karłowata jest mniejsza od swojej większej kuzynki, agamy brodatej. Jej kompaktowy rozmiar sprawia, że jest idealna do trzymania w domu.

Urocza, zaokrąglona głowa i delikatnie zaznaczone kolce na grzbiecie przyciągają uwagę wielu miłośników gadów.

Agama Brodata w Terrarium

Czy Agama brodata zmienia kolor?

Tak, agama brodata (Pogona vitticeps) zmienia kolor pod wpływem otoczenia i warunków atmosferycznych. Pięć powodów, dla których agamy brodate mogą zmieniać kolor:

  1. Regulacja temperatury: Agamy brodate korzystają z ekspozycji na promienie słoneczne do regulacji swojej temperatury ciała. Pod wpływem ciepła mogą stawać się jaśniejsze, a w chłodniejszych warunkach bardziej stonowane kolorystycznie.
  2. Nastroje i stres: Agamy brodate mogą reagować na zmiany nastroju lub stres, co może wpływać na ich kolor. Na przykład, agama brodata może stawać się bardziej intensywnie ubarwiona w sytuacjach, gdy jest pobudzona, a bardziej stonowana w stanie spoczynku.
  3. Rozwój i starzenie się: Młode agamy brodate często mają inne ubarwienie niż dorosłe osobniki. Z wiekiem ich kolorystyka może się zmieniać.
  4. Pora roku: W dzikiej przyrodzie zmiany kolorystyczne agam brodatych mogą być związane z porami roku. Na przykład, w okresie rozrodczym samce mogą przybierać bardziej intensywne barwy, aby przyciągnąć partnerki.
  5. Zmiana tła: Agamy brodate potrafią dostosowywać swoją barwę do otoczenia. Może to być strategia obronna, aby się kamuflować lub zwrócić uwagę partnera.
  6. Stan chorobowy: gdy agama brodata jest chora i odczuwa ból robi się ciemniejsza, broda przyjmuje wręcz czarne kolory, ciemnieje jej również końcówka ogona, jaszczurka jest ospała, mało aktywna, wtedy powinniśmy niezwłocznie udać się z nią do weterynarza

Warto zauważyć, że zdolność agam brodatych do zmiany koloru jest złożonym procesem, a różne czynniki mogą wpływać na tę zdolność. Dodatkowo, agamy brodate hodowane w  niewoli pod wpływem selektywnej hodowli mogą wykazywać bardziej zróżnicowaną paletę kolorów w porównaniu do ich dzikich krewnych.

Jak hodować agamę brodatą w terrarium?  

Terrarium dla Agama brodatej (Pogona vitticeps), pochodzącej z suchych obszarów Australii, wymaga specjalnie przygotowanego terrarium, aby zapewnić jej zdrowie i dobre samopoczucie. Agamy brodate nie wymagają terrariów przejściowych, w dłuższej perspektywie jest to niepotrzebny wydatek, dlatego najlepiej od razu zaopatrzyć się w docelowe terrarium. 

Zaleca się, aby  wymiary terrarium wynosiły od 120 cm do 150 cm długości, 60 cm do 80 cm szerokości i 60 cm wysokości. Zbyt małe terrarium będzie skutkowało ospałością agam, brakiem apetytu, przesiadywaniem w jednym miejscu, co może doprowadzić do otyłości. 

Tego problemu nie rozwiąże wypuszczanie agamy poza terrarium, a wręcz pogorszy to jej sytuację. Terrarium dla agamy brodatej powinno być przestronne, takie które umożliwi jej odpowiednią  aktywność . Temat Terrarium dla Agamy brodatej omawiamy głębiej w artykule o Terrarium dla Agamy .

Ogrzewanie

Agama brodata to gatunek jaszczurki, który wymaga specjalnych warunków by czuć się dobrze w swoim domu. Odpowiednie ogrzewanie jest jednym z kluczowych elementów, które należy zapewnić. Dla agamy brodatej, zalecana temperatura w terrarium to 30-34 stopni celsjusza w ciągu dnia. Punktowo, pod źródłem światła, powinna być większa i wynosić 37-40 stopni .

Ogrzewanie należy dobrać do wielkości terrarium, żeby na wyspie ciepła temperatura wynosiła 40 stopni, a w pozostałej części nie była niższa niż 20 stopni.

Jeśli chodzi o rodzaj ogrzewania, to można wykorzystać żarówki grzewcze lub maty grzewcze. W przypadku żarówek grzewczych, zalecane są te o mocy 100-150 W 2. Agamy brodate to typowo dzienne jaszczurki. Głębsze informacje znajdują się w artykule o ogrzewaniu 

Oświetlenie

W terrarium należy umieścić źródło światła UVB, aby agama mogła syntetyzować witaminę D3. Lampa UVB powinna być aktywna przez co najmniej 10-12 godzin dziennie. Do prawidłowego funkcjonowania agama brodata wymaga odpowiedniego, mocnego oświetlenia w terrarium.

Światło w terrarium powinno być włączone na ok. 10-14h  zimą krócej a latem dłużej. Głębsze informacje znajdują się w artykule o oświetleniu

Wilgotność

Agamy brodate są przyzwyczajone do niskich wilgotności, więc należy ją utrzymać na poziomie 50-60%, do czego  możemy użyć  miski z wodą(na noc należy miskę usunąć z terrarium) i codziennie jednorazowo spryskiwać wnętrze terrarium. Po głębsze informacje zajrzyj do artykułu o wilgotności. 

Podłoże dla agamy 

Podłoże  dla agamy brodatej w terrarium powinno być takie jakie ma w  naturalnych warunkach.  Agamy brodate występują w suchych, skalistych obszarach Australii dlatego mieszanka ziemi, piasku, żwiru i gliny jest najbardziej zbliżonym podłożem do naturalnych warunków w jakich żyją  te jaszczurki.

Należy też umieścić kamienie, skały , gałęzie, rośliny, tak aby stworzyć struktury do wspinaczki i miejsc naśladujących naturalne kryjówki podobne do tych spotykanych w ich naturalnym siedlisku. 

Wybór podłoża dla agamy brodatej powinien być przemyślany, ponieważ ma ono bezpośredni wpływ na zdrowie zwierzęcia. Więcej wiadomości na ten temat  znajdziesz w  naszym artykule o podłożach.  

Pamiętaj, że zarówno wyziębienie, jak i nadmierne przegrzanie jaszczurki może negatywnie odbić się na jej zdrowiu. Dlatego dobrze jest odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w termometry czy inne urządzenia umożliwiające dokonywanie niezbędnych pomiarów. 

Ważne jest, aby terrarium dla agamy brodatej było dobrze przemyślane dostosowane do jej naturalnych potrzeb. Odpowiednie warunki temperaturowe, oświetleniowe i środowiskowe mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrostanu agam. 

Temat Terrarium dla Agamy brodatej omawiamy głębiej w artykule o Terrarium dla Agamy .

Łatwość Hodowli Agamy brodatej                                              

Agama brodata jest świetnym wyborem dla amatorów terrarystyki. Jej łagodne usposobienie i relatywnie niewielkie wymagania dotyczące warunków hodowlanych czynią ją dobrą opcją dla osób, które zaczynają swoją przygodę z hodowlą gadów.

 Prostota w zakresie diety, wymagań dotyczących terrarium oraz ogólnego zachowania sprawiają, że nawet osoby bez wcześniejszego doświadczenia mogą z powodzeniem ją hodować. Agama brodata może być również interesującym wyborem dla doświadczonych hodowców. 

Chociaż jest to gatunek stosunkowo łatwy w utrzymaniu, doświadczeni terraryści mogą eksperymentować z różnymi aspektami hodowli, takimi jak genetyka, wybór podłoża czy kształtowanie środowiska w terrarium.

Możliwość rozmnażania i hodowli potomstwa dodaje dodatkowego aspektu dla doświadczonych hodowców, pozwalając im na rozwijanie swoich umiejętności w zakresie rozmnażania. W porównaniu do niektórych innych gatunków gadów, agama brodata jest uznawana za stosunkowo łatwą w hodowli.

Agama brodata jest doskonałym wyborem zarówno dla amatorów, jak i doświadczonych hodowców.

Jej łagodne usposobienie, stosunkowo łatwe do utrzymania warunki hodowlane oraz możliwość eksperymentowania dla bardziej zaawansowanych terrarystów sprawiają, że jest to uniwersalny gatunek , który przyciąga różne grupy miłośników tych gadów. Oczywiście ostateczny sukces w hodowli zależy głównie od zaangażowania i odpowiedzialności opiekuna.

Ile żyje agama brodata w naturalnym środowisku a ile w niewoli?                  

 W warunkach naturalnych, gdzie agamy brodate żyją w środowisku pustynnym Australii, ich średnia długość życia wynosi zazwyczaj od 8 do 12 lat. Jednak wiele czynników, takich jak drapieżniki, zmiany klimatyczne i dostępność pożywienia, może wpływać na to, jak długo agamy brodate przetrwają w dzikiej przyrodzie.

 W niewoli pod warunkiem właściwej opieki i odpowiedniego środowiska, agamy brodate mogą dożyć nawet 15 lat lub więcej, czyli znacznie dłużej niż w naturalnym środowisku. Możemy przedłużyć życie agamy brodatej w niewoli, pod warunkiem, że zapewnimy jej  odpowiednie terrarium, właściwą dietę, regularne wizyty u weterynarza, dostęp do świeżej wody i odpowiednie warunki termiczne i oświetleniowe.

 Regularna obserwacja zachowań agamy i reagowanie na ewentualne problemy zdrowotne również wpływa na długość jej życia.

Zdrowie agamy brodatej

 Czynniki, które wpływają na zdrowie agamy brodatej zależą przede wszystkim od diety, warunków bytowych, suplementacji i pielęgnacji. 

Oto kilka wskazówek, które pomogą uniknąć chorób u twojego pupila:

  1. Zapewnij odpowiednie warunki bytowe: Agama brodata potrzebuje odpowiedniego terrarium, które zagwarantuje jej odpowiednią temperaturę, wilgotność i oświetlenie. Terrarium powinno być dostatecznie duże, aby agama mogła swobodnie w nim się poruszać.
  2. Zadbaj o dietę: Odpowiednia dieta jest kluczowa dla zdrowia agamy brodatej. Włącz do jej diety różnorodne składniki, takie jak warzywa, owoce, rośliny strączkowe, owady i gryzonie. Zapewnij równowagę między białkami, witaminami i minerałami.
  3. Zapewnij odpowiednią suplementację: Agama brodata potrzebuje dodatkowej suplementacji, aby uzyskać niezbędne witaminy i minerały. Upewnij się, że jej dieta zawiera suplementy, takie jak witamina D3, wapń i fosfor.
  4. Prowadź regularną pielęgnację: Regularna pielęgnacja jest ważna dla utrzymania higieny agamy brodatej. Czyszczenie terrarium, poideł i karmników pomoże zapobiegać infekcjom. Dodatkowo, monitoruj stan skóry, pyska i ogona agamy, aby szybko zauważyć ewentualne problemy zdrowotne.

Co je agama brodata?

Agamy brodate to gatunek wszystkożerny, co oznacza, że w hodowli powinniśmy im zapewnić zarówno pokarm zwierzęcy, jak i roślinny. Prawidłowe żywienie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia, rozwoju i ogólnej kondycji agam.

Właściwie zbilansowana dieta ma istotny wpływ na ich dobre samopoczucie i witalność.

Dla dorosłych agam brodatych zaleca się różnorodną dietę, w skład której powinno wchodzić około 70-80% roślin i 20-30% pokarmów zwierzęcych. 

W przypadku młodych osobników, ze względu na ich szybki wzrost, dieta powinna zawierać około 80% pokarmu zwierzęcego i 20% roślinnego. Młode agamy brodate, ze względu na intensywny wzrost, potrzebują większej ilości białka.

 W diecie powinny znaleźć się owady, jak świerszcze, mączniki czy larwy, jako ważne źródło białka zwierzęcego. 

Jeśli chodzi o częstotliwość karmienia, młode agamy brodate powinny być karmione codziennie, podczas gdy dorosłym wystarczy posiłek co 2-3 dni. Warto pamiętać, że dobrze odżywiony dorosły osobnik potrafi przetrwać kilka dni bez jedzenia, ale zawsze należy zapewnić mu dostęp do wody i odpowiednich karm.

 W środowisku naturalnym gady te polują na żuki, szarańczaki, gąsienice, a czasami nawet mniejsze jaszczurki i gryzonie. Dodatkowo, chętnie zjadają liście, kwiaty i inne części roślin występujące na pustyni.

Więcej na  temat odpowiedniego odżywiania agam brodatych znajdziesz  w naszym  artykule poświęconym tej tematyce.

Gdzie kupić agamę brodatą?

Agamę brodatą możemy kupić w sklepie zoologicznym, u hodowcy lub od osoby prywatnej. Każdy zakup wiąże się z plusami i minusami. W niektórych przypadkach sklepy oferują gwarancję na zdrowie zwierzęcia, a także różnorodność gatunków agam brodatych i innych gadów.

Zakupy Agamy w sklepach zoologicznych są łatwo dostępne, a personel często posiada podstawową wiedzę na temat pielęgnacji agam.

Niestety, może brakować indywidualnego podejścia do każdego zwierzęcia i nie zawsze personel dysponuje pełną wiedzą na temat konkretnego gatunku agamy brodatej.

Kupno u hodowcy ma więcej zalet, takie jak indywidualne podejście i większa uwaga dla każdego osobnika. Hodowcy często dostarczają szczegółowe informacje na temat diety, warunków bytowych i ogólnej opieki. Mają również lepszą świadomość historii zdrowia i genealogii agam, co jest istotne dla hodowców.

Wadą zakupu u hodowcy może być mniejsza dostępność, gdyż nie zawsze łatwo znaleźć specjalizujących się w konkretnych gatunkach agam brodatych hodowców.

Natomiast kupno od osoby prywatnej daje  korzyść indywidualnego podejście do zwierzęcia i możliwość negocjacji cen. Jednakże, może brakować gwarancji na zdrowie zwierzęcia, a historia zdrowia może być mniej pewna. Osoba prywatna nie zawsze może dać pełne informacje dotyczące opieki nad agamą brodatą.

Ostateczna decyzja powinna zależeć od Twoich preferencji, doświadczenia i zdolności do zapewnienia odpowiednich warunków dla agamy brodatej. Bez względu na wybór, istotne jest dokładne przemyślenie decyzji, zdobycie informacji i troska o zdrowie i dobrostan przyszłego pupila.

Ile kosztuje agama brodata?

 W Polsce ceny agam brodatych mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak gatunek, kolorystyka, zdrowie i renoma hodowcy. Młode agamy brodate zazwyczaj kosztują od 100 do 300 złotych.

Ceny dorosłych agam brodatych z kolei wahają się od 300 do 1000 złotych i więcej, w zależności od wielu czynników, takich jak genealogia, umaszczenie, płeć czy zdrowie. Ostateczna cena zależy przede wszystkim od rzadkości koloru i płci,  niektóre odmiany mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Jeśli zdecydujesz się na zakup agamy brodatej w sklepie zoologicznym, jej koszt może być wyższy, ponieważ sklep dolicza zawsze swój narzut, więc nawet za zwykłą odmianę agamy zapłacisz około 300 zł. Natomiast kupując zwierzę bezpośrednio u hodowcy, możesz liczyć na niższą cenę.

Będziesz też mieć szerszy wybór, jeśli chodzi o kolory jaszczurek, np. cena agamy czerwonej  zaczyna się od 300 zł, natomiast rzadsze odmiany takie jak np. agama biała  to już koszt powyżej tysiąca złotych.

Agama Brodata trzymana na dłoni

Podobne gatunki Agam godne polecenia

 Podobnym gatunkiem do agamy brodatej jest agama karłowata i agama błotna.

Agama karłowata (Pogona henrylawsoni)

To gatunek jaszczurki z rodziny agamowatych. Dorasta do około 25 cm długości i jest mniejsza od swojego kuzyna, agamy brodatej. Agama karłowata występuje w Australii  w Queensland oraz w Nowej Południowej Walii. Jest to zwierzę roślinożerne, żywi się głównie liśćmi, kwiatami i owocami. Agama karłowata jest popularnym zwierzęciem hodowlanym, ze względu na swoją łagodną naturę i niewielkie wymagania hodowlane. 

Agama błotna (Physignathus cocincinus)

To gatunek ziemnowodnej jaszczurki z rodziny agamowatych. Agama błotna występuje w południowo-wschodniej Azji, w Wietnamie, Kambodży i Laosie. Dorosłe osobniki osiągają długość nawet jednego metra. Agama błotna jest bardzo oryginalna i piękna, o charakterystycznym zielonym kolorze.

W naturalnym środowisku agama błotna żyje w warunkach wilgotnych i bardzo ciepłych, zamieszkuje tropikalne lasy deszczowe oraz gałęzie drzew rosnących w pobliżu zbiorników wodnych, głównie rzek. 

Agama błotna jest dość wymagającym stworzeniem, przeznaczonym dla bardziej doświadczonych terrarystów. Wymaga specjalnych warunków hodowli, takich jak wilgotne środowisko, odpowiednia temperatura i oświetlenie. Agama błotna jest roślinożerna, żywi się głównie liśćmi, kwiatami i owocami. W hodowli agama błotna jest ceniona ze względu na swoją oryginalność i piękno, ale także ze względu na swoje ciekawe zachowania, takie jak pływanie i nurkowanie w wodzie