Gekon Orzęsiony na Białym tle

Gekon orzęsiony (Correlophus ciliatus)  jest gatunkiem jaszczurki z rodziny Diplodactylidae, występującym naturalnie na wyspie Nowa Kaledonia. Jest to gatunek nadrzewny, którego aktywność przypada głównie na noc. Jego ciało osiąga zazwyczaj długość około 20 cm, co czyni go jednym z większych gatunków gekonów. 

Dorosłe osobniki mogą ważyć około 65 g, chociaż w przypadku gekonów występują pewne różnice indywidualne pod względem rozmiaru.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech gekona orzęsionego są kolce przypominające rzęsy, które biegną od ogona aż do oczu. Te kolce stanowią wyraźną adaptację, pomagającą w kamuflażu oraz mogą pełnić rolę w komunikacji wewnątrzgatunkowej. 

Tutaj możesz znaleźć produkty dedykowane dla gekona orzęsionego

Dodatkowo, gekon orzęsiony charakteryzuje się dużymi, wyraźnymi oczami, które nie posiadają powiek. Ta adaptacja pozwala mu efektywnie widzieć w ciemnościach, co jest kluczowe podczas jego nocnej aktywności.

Ważną cechą gekona orzęsionego jest również jego specjalna budowa stóp. Na palcach znajdują się mikroskopijne wyrostki skórne, zwane lamelami, które umożliwiają mu przyleganie do różnych powierzchni. Dzięki temu gekon może poruszać się po pionowych i gładkich powierzchniach, w tym również po szkle czy ścianach. 

Jest to możliwe dzięki zjawisku zwanemu adhezją molekularną, w którym mikroskopijne struktury na stopach gekona tworzą trwałe połączenie z powierzchnią, co umożliwia mu skuteczne poruszanie się w różnych środowiskach.

Pod względem diety gekon orzęsiony jest wszystkożerny. W naturze jego dieta składa się głównie z owadów, jednak w niewoli może być karmiony również owocami, nektarem, a nawet mączkami owadzimi. Jest to gatunek stosunkowo łatwy w hodowli, co przyczyniło się do jego popularności wśród miłośników terrarystyki.

Jakie są Odmiany Gekona Orzęsionego?

Gekon orzęsiony występuje w wielu odmianach barwnych i wzorzystych. Niektóre z nich to:

 • Odmiana kremowa (Cream) – ma jasną, kremową skórę z ciemnymi plamkami lub prążkami na grzbiecie i ogonie.
 • Odmiana czerwona (Red) – ma czerwoną lub pomarańczową skórę z ciemnymi plamkami lub prążkami na grzbiecie i ogonie.
 • Odmiana żółta (Yellow) – ma żółtą lub złotą skórę z ciemnymi plamkami lub prążkami na grzbiecie i ogonie.
 • Odmiana zielona (Green) – ma zieloną lub oliwkową skórę z ciemnymi plamkami lub prążkami na grzbiecie i ogonie.
 • Odmiana niebieska (Blue) – ma niebieską lub fioletową skórę z ciemnymi plamkami lub prążkami na grzbiecie i ogonie.
 • Odmiana marmurkowa (Dalmatian) – ma białą lub szarą skórę z dużymi, czarnymi kropkami na całym ciele.
 • Odmiana harlekina (Harlequin) – ma białą lub szarą skórę z dużymi, kolorowymi plamami na bokach ciała i ogonie.
 • Odmiana pinstripe (Pinstripe) – ma białą lub szarą skórę z cienkimi, kolorowymi paskami na grzbiecie i ogonie.
hodowla gekona orzęsionego

Czy Gekon Orzęsiony zmienia kolor?

Gekon Orzęsiony potrafi zmieniać kolor swojej skóry w zależności od nastroju, temperatury i oświetlenia. Nie jest to jednak tak spektakularne jak u kameleona, który może przybierać dowolny kolor otoczenia. Gekon Orzęsiony ma ograniczoną paletę barw, która obejmuje odcienie brązu, szarości, żółci i zieloni. 

Zmiana koloru służy mu głównie do komunikacji z innymi osobnikami i do kamuflażu przed drapieżnikami.

W jakim środowisku Naturalnym żyją Gekony Orzęsione?

Gekony orzęsione to ciekawe i piękne zwierzęta, które zamieszkują różne środowiska naturalne. Można je spotkać w lasach tropikalnych, pustyniach, górach i nawet w miastach. Gekony orzęsione mają zdolność dostosowywania się do warunków panujących w danym miejscu. 

Potrafią zmieniać kolor skóry, regulować temperaturę ciała i chować się przed drapieżnikami. Gekony orzęsione żyją zazwyczaj samotnie lub w małych grupach.Są to zwierzęta nocne, które polują na owady, pająki i inne małe zwierzęta. 

Jak Hodować Gekona Orzęsionego w Terrarium?

Terrarium dla gekona orzęsionego powinno być odpowiednio przystosowane do potrzeb tego gatunku, zapewniając mu odpowiednią przestrzeń do aktywności, termoregulacji, oraz ukrywania się. Oto kilka wskazówek dotyczących budowy terrarium dla gekona orzęsionego:

 • Wielkość: Terrarium powinno być odpowiednio duże, aby zapewnić gekonowi wystarczającą przestrzeń do poruszania się. Minimalne wymiary dla jednego osobnika to około 45 cm długości, 45 cm szerokości i 60 cm wysokości. Im większe terrarium, tym lepiej dla zdrowia i dobrostanu gekona.
 • Środowisko nadrzewne: Gekon orzęsiony jest gatunkiem nadrzewnym, więc terrarium powinno zawierać wystarczającą ilość elementów umożliwiających wspinaczkę i eksplorację wertykalną. Możesz umieścić gałęzie, korki korkowe, sztuczne rośliny oraz platformy w różnych poziomach, aby zapewnić gekonowi różnorodne środowisko.
 • Podłoże: Jako podłoże można użyć specjalnie przeznaczonego do terrariów podłoża, takiego jak substrat kokosowy lub torfowy. Unikać należy, podłoże które będzie  niebezpieczne dla gekona, np. żwiru czy ściółki z iglaków.
 • Temperatura: Gekon orzęsiony potrzebuje odpowiednich warunków temperaturowych. W terrarium powinny znajdować się miejsca do termoregulacji – cieplejsza strefa (około 28-30°C) na jednym końcu terrarium oraz chłodniejsza strefa (około 22-24°C) na drugim końcu. Możesz użyć podgrzewacza podłoża lub grzałki ceramicznej, kontrolując temperaturę za pomocą termometrów.
 • Wilgotność: Gekon orzęsiony potrzebuje umiarkowanej wilgotności. Zapewnić mu należy odpowiednią wilgotność poprzez regularne spryskiwanie terrarium wodą oraz umieszczenie w terrarium miseczki z wodą do picia.
 • Oświetlenie: Gekony orzęsione są aktywne głównie nocą, dlatego nie potrzebują intensywnego oświetlenia UVB. Jednakże, zapewnienie światła dziennego jest ważne dla cyklu dnia i nocy. 
 • Kryjówki: Należy zapewnić w terrarium liczne kryjówki, w których gekon będzie mógł się schować i czuć bezpiecznie. Można wykorzystać korki korkowe, jaskinie, rurki PCV lub inne naturalne elementy.

Pamiętaj zawsze o regularnym czyszczeniu terrarium oraz monitorowaniu parametrów środowiskowych, takich jak temperatura i wilgotność, aby zapewnić gekonowi odpowiednie warunki życia.

Gekon Orzęsiony w Terrarium

Jakie Terrarium dla Gekona Orzęsionego będzie najlepsze?

Terrarium dla gekona orzęsionego powinno mieć wymiary minimum 40x40x50cm, dobrze wentylowane i oświetlone. Powinno być pionowe i wyposażone w suche gałęzie lub żywe rośliny, co pozwoli na swobodne wspinanie się gada tak jak w naturze.

Ile Gekonów Orzęsionych Można Trzymać w Jednym Terrarium?

To zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar terrarium, płeć i osobowość zwierząt. Ogólnie rzecz biorąc, nie zaleca się trzymania więcej niż jednego samca w tym samym terrarium, ponieważ mogą się ze sobą bić. 

Samice można trzymać razem, jeśli mają wystarczająco dużo miejsca i schronienia. Niektórzy hodowcy trzymają grupy składające się z jednego samca i kilku samic, ale należy uważać na nadmierne rozmnażanie i stres. Optymalna liczba gekonów orzęsionych w terrarium to 2-4, przy czym terrarium powinno mieć co najmniej 60x45x60 cm.

Jakie Wyposażenie Terrarium dla Gekona Orzęsionego?

Do hodowli Gekona Orzęsionego oprócz odpowiedniego terrarium niezbędne są mata grzewcza lub inne urządzenie grzewcze, Oświetlenie, Podłoże dedykowane dla Gekonów Nadrzewnych oraz wystrój w postaci gałęzi lub roślin.

Poniżej omawiamy poszczególne elementy wyposażenia terrarium dla Gekona Orzęsionego, które są najczęściej używane:

Jakie Ogrzewanie dla Gekona Orzęsionego?

Gekon orzęsiony to popularny gatunek jaszczurki, który wymaga specjalnych warunków do życia w niewoli. Jednym z najważniejszych czynników jest odpowiednie ogrzewanie terrarium, które zapewni zwierzęciu komfort termiczny i zdrowie. Oto kilka wskazówek, jakie ogrzewanie wybrać dla gekona orzęsionego.

Gekon orzęsiony potrzebuje temperatury w zakresie 24-28°C w ciągu dnia i 18-22°C w nocy. Aby utrzymać takie warunki, można zastosować kilka rodzajów ogrzewania, takich jak: żarówki, maty grzewcze, kamienie grzewcze lub panele grzewcze. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego należy dopasować je do wielkości i wyposażenia terrarium.

Żarówki grzewcze są najczęściej stosowanym źródłem ciepła dla gekonów orzęsionych. Zapewniają one nie tylko odpowiednią temperaturę, ale także oświetlenie i promieniowanie UVB, które są niezbędne dla prawidłowego metabolizmu wapnia i witaminy D. Żarówki powinny być umieszczone nad terrarium, tak aby tworzyć strefę ciepłą o temperaturze około 28°C i strefę chłodną o temperaturze około 24°C. Żarówki należy włączać na 12-14 godzin dziennie, a wyłączać na noc.

Maty grzewcze to kolejny sposób na ogrzanie terrarium dla gekona orzęsionego. Maty grzewcze są cienkimi płytami, które emitują ciepło pod wpływem prądu elektrycznego. Maty grzewcze można przykleić do dna lub boku terrarium, tak aby podgrzewać podłoże lub ścianę. Maty grzewcze powinny zajmować około 1/3 powierzchni terrarium i być podłączone do termostatu, który reguluje ich temperaturę. Maty grzewcze mogą być używane zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, ale nie powinny być jedynym źródłem ciepła dla gekona orzęsionego.

Kamienie grzewcze to specjalne urządzenia, które imitują naturalne skały nagrzewające się w słońcu. Kamienie grzewcze są podłączane do prądu i mają wbudowany termostat, który utrzymuje ich temperaturę na stałym poziomie.

Kamienie grzewcze mogą służyć jako dodatkowe miejsce do opalania się dla gekona orzęsionego, ale nie powinny być jego głównym źródłem ciepła. Mogą one bowiem generować problemy, gdyż emitują ciepło od dołu zamiast od góry.

Kamienie grzewcze należy umieszczać w strefie ciepłej terrarium i sprawdzać ich temperaturę przed wpuszczeniem zwierzęcia.

Panele grzewcze to nowoczesne rozwiązanie dla terrariów dla gekonów orzęsionych. Panele grzewcze są płaskimi płytkami, które emitują promieniowanie podczerwone bez światła widzialnego. Panele grzewcze można zamontować na suficie lub ścianach terrarium, tak aby ogrzewać całą przestrzeń lub tylko część niej. Panele grzewcze są bezpieczne dla zwierząt i nie wysuszają powietrza. Panele grzewcze można używać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, ale powinny być uzupełnione oświetleniem UVB.

Jakie Oświetlenie dla Gekona Orzęsionego?

Oświetlenie dla Gekona Orzęsionego powinno być dostosowane do jego naturalnych potrzeb. Zaleca się użycie lamp UVB, które pomagają w syntezie witaminy D3, niezbędnej dla zdrowia kości i ogólnego samopoczucia zwierzęcia. Żarówka UVB powinna być umieszczona nad częścią suchą terrarium, gdzie gekon spędza większość czasu.

Ważne jest, aby zapewnić cykl świetlny naśladujący naturalne warunki oświetleniowe z 12 godzinami światła i 12 godzinami ciemności.  Należy unikać zbyt intensywnego oświetlenia, które mogłoby prowadzić do stresu lub uszkodzenia wzroku gekona

Jaką wilgotność potrzebuje Gekon Orzęsiony?

Gekony orzęsione preferują wilgotność na poziomie 50-70%. Aby utrzymać odpowiedni poziom wilgotności, spryskuj terrarium codziennie wodą destylowaną lub demineralizowaną. Możesz także umieścić miseczkę z wodą w terrarium, aby zapewnić gekonom dostęp do picia.

Jakie Podłoże dla Gekona Orzęsionego?

Podłoże dla gekona orzęsionego powinno być suchym, lekkim i przepuszczalnym materiałem, który nie będzie podrażniał skóry ani oczu jaszczurki.  

Oto kilka przykładów podłoży dla gekona orzęsionego:

Włókno kokosowe – jest to naturalny, biodegradowalny i tani produkt, który dobrze wchłania wilgoć i zapachy. Można go łatwo wymieniać i czyścić. Włókno kokosowe jest bezpieczne dla gekonów, ponieważ nie klei się do ich skóry ani pazurów i nie powoduje zatykania układu pokarmowego w razie przypadkowego połknięcia.

Kora sosnowa – jest to kolejny naturalny i estetyczny materiał, który tworzy ciepłe i przytulne środowisko dla gekona. Kora sosnowa ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, co zapobiega rozwojowi chorób skórnych u jaszczurki. Kora sosnowa jest również lekka i łatwa w utrzymaniu.

Papier gazetowy lub ręczniki papierowe – są to najprostsze i najtańsze rozwiązania, które nadają się jako tymczasowe podłoże dla gekona orzęsionego. Papier jest suchy, miękki i łatwy do wymiany. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia gekona, chyba że jest drukowany atramentem toksycznym lub barwnym. Niestety ma niskie walory estetyczne.

Podłoże dla gekona orzęsionego powinno być regularnie sprawdzane i wymieniane, aby zapewnić czystość i świeżość terrarium. Należy unikać podłoży, które są wilgotne, ciężkie, pyliste lub drażniące, takie jak piasek, żwir, torf czy wełna mineralna. Takie podłoża mogą prowadzić do problemów zdrowotnych u gekona, takich jak odwodnienie, podrażnienie skóry, infekcje oczu lub impakcja jelitowa.

Czym żywi się gekon Orzęsiony?

Gekon orzęsiony jest gatunkiem wszystkożernym, który w swojej diecie powinien mieć zarówno pokarm pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Podstawę diety stanowią dedykowane preparaty dietetyczne, takie jak Pangea czy Repashy, które powinny być podawane codziennie. Owady karmowe, takie jak świerszcze czy karaczany, są kolejnym ważnym elementem diety i powinny być podawane co 2-4 dni.

Uzupełnieniem diety mogą być słodkie owoce podawane kilka razy w miesiącu oraz miód czy nektar kwiatowy jako smakołyk. Niezbędne jest również zapewnienie stałego dostępu do wody.

W hodowli gadów, w tym popularnych jako zwierzęta domowe, gekonów orzęsionych, dieta odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu ich zdrowia i dobrostanu. W ostatnich latach pojawiło się wiele gotowych preparatów dietetycznych dedykowanych tym zwierzętom, jednak nadal istnieją pewne zasady i wskazówki, które warto przestrzegać, aby zapewnić gekonom odpowiednią, zbilansowaną dietę.

Gotowe karmy dla gekona orzęsionego, takie jak te oferowane przez marki Pangea, Repashy, Dr. Rhaco czy Gecko Nutrition, stały się popularnym rozwiązaniem wśród opiekunów tych gadów. Oferują one różnorodne smaki i są bogate w składniki odżywcze, takie jak sproszkowane owoce, owady, wapń, witaminy oraz inne niezbędne elementy diety.

Jest to wygodna opcja, ale nie powinna stanowić jedynego źródła pożywienia dla gekonów. Konieczne jest uzupełnianie diety owadami karmowymi, aby zapewnić odpowiednią ilość białka, niezbędnego do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania organizmu gadów.

Podawanie świeżych owoców jako urozmaicenia diety jest również wskazane, ale należy pamiętać o wybieraniu tych, które mają korzystny stosunek wapnia do fosforu i unikaniu owoców o wysokiej zawartości witaminy C i szczawianów. Warto zauważyć, że gotowe przeciery dla niemowląt nie są odpowiednim substytutem dla świeżych owoców, gdyż ich skład może być nieodpowiedni dla gekona.

Suplementacja jest kluczowym elementem dbania o zdrowie gekona orzęsionego. Wapń z witaminą D3 powinien być podawany regularnie, szczególnie przy karmieniu owadami. Dodatkowo, warto stosować specjalne mieszanki witaminowe przeznaczone dla gadów, jednak należy uważać, aby nie doprowadzić do hiperwitaminozy.

Podczas karmienia gekona należy zachować ostrożność, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, takich jak pozostawienie owadów karmowych luzem w terrarium, co może prowadzić do podgryzania lub zranienia gada. Ważne jest również regularne sprzątanie i dezynfekcja pojemników oraz unikanie karmienia gekona owadami złapanymi na dworze.

Warto również zaznaczyć, że odpowiednia dieta jest kluczowa szczególnie dla młodych gekonów, które potrzebują większej ilości białka dla prawidłowego wzrostu. Mały gekon orzęsiony ma duże zapotrzebowanie na białko, które umożliwi mu wzrost, więc w jego diecie powinny pojawiać się owady karmowe.

Dlatego młodym gekonom nie należy  dozować podawania owadów, lecz podawać tyle, ile gekon będzie w stanie ich zjeść. Gekon, który będzie wyłącznie na samej karmie dla gekonów orzęsionych będzie wolniej rósł, dlatego   dostarczane mu dodatkowe białko przyspieszy mu wejście w dorosłość.

Hodowla gekona Orzęsionego

Co może jeść Gekon Orzęsiony?

Gekon Orzęsiony może jeść pokarm żywy w postaci owadów lub preparaty dietetyczne składające się ze sproszkowanych owoców, owadów, wapnia, witamin, białka, tłuszczu, miodu i pyłków pszczelich. Producenci oferują wiele smaków karmy, dlatego warto przetestować, który z nich będzie najlepiej smakował gekonowi orzęsionemu.

Sproszkowana Karma dla Gekona

Sproszkowaną karmę możemy podawać na co dzień, pamiętając jednak, by nie był to jedyny składnik diety gekona orzęsionego. Jaszczurki będące wyłącznie na gotowej karmie najczęściej wolniej rosną, ponieważ ilość białka w takim preparacie jest ograniczona, w związku z tym, należy ją uzupełniać owadami karmowymi.

Przygotowanie karmy jest proste – proszek mieszamy z małą ilością wody, tak by wytworzyła się papka, którą podajemy jaszczurce. Najlepiej karmić gekona orzęsionego wieczorem, ponieważ w ciągu dnia zwykle śpi w kryjówce.   Papka nie zjedzona przez dłuższy czas może przysychać i być niezdatna do spożycia. Najlepiej dozować gekonowi małą ilość pokarmu. Raz rozrobioną karmę należy usunąć po 24 godzinach. Opakowanie z proszkiem należy przechowywać w lodówce.

Owady Karmowe dla Gekona

Owady karmowe gekonowi orzęsionemu należy podawać co 2-4 dni zamiast gotowego preparatu dietetycznego. Zawierają one sporo białka, tłuszczy i węglowodanów.  Podając owady powinniśmy pamiętać, by nie były większe niż głowa jaszczurki, a najlepiej trzymać się zasady, by nie były większe niż rozstaw między oczami gada.

Podobnie jak ze smakami gotowych preparatów dietetycznych, warto wypróbować różne gatunki owadów karmowych i sprawdzić, który z nich będzie najbardziej smakował jaszczurce. 

Owady karmowe to:

 • Świerszcze (bananowe, domowe, kubańskie, śródziemnomorskie) – mogą stanowić podstawę diety, należy jedynie pamiętać o tym, by nie pozostawiać ich wolno biegających w terrarium gekona orzęsionego, ponieważ mogą one podgryzać gada i pozostawić na jego ciele bolesne rany.
 • Karaczany (szare, argentyńskie, tureckie, zielone) – również mogą stanowić podstawę diety. Nie są one niebezpieczne dla gekona, nawet jeśli będą pozostawione w terrarium nie musimy się obawiać, że go pogryzą. 
 • Szarańcza (wędrowna lub pustynna) – może być podstawą diety ale tylko w postaci bardzo młodych osobników. Należy pamiętać o dobraniu owada o odpowiednim rozmiarze do rozmiaru gekona. Szarańcza również nie pogryzie gekona.
 • Larwy mącznika młynarka – nie mogą być podstawą diety, ale możemy je podawać w ramach urozmaicenia diety raz w miesiącu lub w sytuacjach, kiedy planujemy dłuższą nieobecność. Ze względu na dużą zawartość chityny i tłuszczu, nie jest to dobry długoterminowy pokarm.
 • Larwy mola woskowego – również nie mogą być podstawą diety, powinien  być traktowana  jako smakołyk, podawany raz na jakiś czas, ponieważ w zbyt dużych ilościach jest tuczący. Można go również podawać na rozkarmienie gekonów, które są w złej kondycji i nie chcą jeść innych owadów.

Nie można podawać owadów złapanych na dworze jak również tych, które uciekły z pojemnika, w którym były przechowywane i chodziły przez dłuższy czas luzem po domu. Nie mamy wówczas pewności, w jakim otoczeniu owad przebywał i co jadł, w celu  uniknięcia przeniesienia pasożytów i niewskazanych substancji na gekona.  Owady powinno się zaopatrywać u polecanych hodowców badających regularnie swoją hodowlę na obecność pasożytów.

Owoce jako pokarm dla Gekona Orzęsionego

Dla urozmaicenia diety, można 1-2 razy w miesiącu podawać gekonowi własnoręcznie przygotowane posiłki z owoców. W naturze gekony orzęsione żywią się dojrzałymi, często  przejrzałymi lub zgniłymi owocami, które są miękkie i łatwe do przełknięcia, więc podawanie ich w domowych warunkach również będzie wskazane i dobre dla jaszczurki.

Należy wybierać owoce, które mają niską zawartość szczawianów i zawierają korzystny stosunek wapnia (Ca) do fosforu (P). Niektóre owoce, które możemy podawać gekonowi będą mieć niekorzystny stosunek tych dwóch pierwiastków, jednak z uwagi na niski poziom szczawianów, nie będą  oddziaływać negatywnie na zwierzę, jeśli podamy je sporadycznie. Owoce o stosunku wapnia do fosforu w proporcji 2:1 lub lepszej będą odpowiednie do częstszego podawania więcej niż raz w miesiącu.

Owoce przed podaniem należy obrać ze skórki, pozbawić pestek, zmiażdżyć na papkę lub zetrzeć, tak by gekon nie miał trudności z ich połknięciem. Można podać jeden owoc lub mieszankę kilku owoców. Gekon uwielbia te, które są najsłodsze. Dlatego do niektórych możemy dodatkowo dodać miodu, żeby poprawić walory smakowe.

Gekony w naturze spijają nektar z kwiatów i wprost przepadają za jego smakiem. Dodanie do papki wapnia lub odrobiny karmy dla gekonów również będzie korzystne.

Owoce zawierające korzystny stosunek wapnia do fosforu (od 2:1 lub więcej ), możliwe do podawania kilka razy w miesiącu to:

 • Figa
 • Opuncja figowa
 • Papaja

Owoce zawierające niekorzystny stosunek wapnia do fosforu (od  1:1 do 1:1,9), ale o niskiej zawartości szczawianów podawać należy 1-2 razy w miesiącu. Do nich należą:

 • Mango
 • Gruszka
 • Morela
 • Truskawka
 • Arbuz
 • Jabłko
 • Agrest
 • Porzeczka czarna i czerwona
 • Malina

Owoce o bardzo niekorzystnym stosunku wapnia do fosforu (od 1:2 do 1:3), ale o niskiej zawartości szczawianów, więc nadal możliwe do podawania sporadycznie 1 raz w miesiącu:

 • Jagoda
 • Winogrono zielone i czerwone
 • Brzoskwinia
 • Śliwka
 • Banan
 • Nektarynka
 • Dynia

Suplementacja – wapń i witaminy dla gekona orzęsionego

Planując odpowiednią dietę dla gekona orzęsionego nie możemy zapominać o właściwej suplementacji. Najważniejszy będzie wapń z witaminą D3, ponieważ to on odpowiada za prawidłową budowę kości. Niedobory wapnia prowadzą do rozwoju metabolicznej choroby kości, która skutkuje wszelkiego rodzaju skrzywieniami, więc nie możemy pomijać tego ważnego pierwiastka.

Poza wapniem, warto też suplementować gekona specjalną mieszanką witaminową przeznaczoną dla gadów (już bez dodatkowej witaminy D3).

Wapń powinniśmy podawać przy każdym karmieniu owadami (2-3 razy w tygodniu), natomiast mieszankę witaminową raz na 2 tygodnie. Pamiętajmy, że większość minerałów i pierwiastków gekon będzie pozyskiwał z gotowej karmy dla gekonów orzęsionych (Pangea, Repashy itd.), więc nie możemy przesadzać, by nie doprowadzić do hiperwitaminozy.

Czy Gekon Orzęsiony jest niebezpieczny?

Gekony orzęsione (Correlophus ciliatus) są zazwyczaj jaszczurkami o łagodnym i spokojnym temperamencie. Są one zazwyczaj łatwe do oswojenia, a osobniki hodowane w niewoli od młodego wieku mogą być dość przyjazne i tolerancyjne wobec interakcji z człowiekiem.

Jak w przypadku każdego zwierzęcia, zachowanie gekona orzęsionego może być również kształtowane przez jego indywidualną osobowość oraz doświadczenia życiowe. Istnieją również pewne warunki, które mogą wpłynąć na zachowanie jaszczurki, takie jak stres, strach, nieprawidłowe warunki hodowlane czy próby manipulacji przez człowieka.

W tych sytuacjach gekon orzęsiony może stawać się niespokojny lub defensywny, ale to zachowanie nie jest typowe dla niego.

Czy Gekony Orzęsione są agresywne?

Ogólnie Gekony Orzęsione uważane są za zwierzęta o łagodnym usposobieniu i nie są znane z agresywnych zachowań wobec ludzi, zawsze należy traktować je z odpowiednim szacunkiem i ostrożnością, szczególnie podczas pierwszych kontaktów lub manipulacji. 

Czy Gekony Orzęsione Można brać na ręce?

Zależy to przede wszystkim jak bardzo są oswojone i jak się do nich podchodzi. Gekony Orzęsione są bardzo delikatnymi zwierzętami, które mogą się stresować i ugryźć, jeśli się je nagle chwyta lub podnosi. Dlatego należy być cierpliwym i ostrożnym, gdy się je bierze na ręce. 

Najlepiej zacząć od przyzwyczajania gekona do naszego zapachu i głosu, a następnie delikatnie głaskać go po grzbiecie. Jeśli gekon nie wykazuje oznak strachu lub agresji, można spróbować podsunąć mu dłoń pod brzuch i podnieść go. Należy jednak pamiętać, żeby nie trzymać go zbyt mocno ani zbyt długo, ponieważ może to spowodować urazy lub stres.

Jakie Jest Zachowanie i Aktywność Gekonów Orzęsionych?

Gekony orzęsione Są aktywne głównie w nocy, kiedy polują na owady i inne drobne zwierzęta. W dzień chowają się w kryjówkach, często pod korą drzew lub w szczelinach skalnych. Gekony orzęsione mają zdolność zmiany koloru skóry w zależności od nastroju, temperatury i oświetlenia. 

Mogą przybierać barwy od jasnobrązowej do ciemnoszarej, a nawet czarnej. Gekony orzęsione komunikują się ze sobą za pomocą dźwięków, gestów i zapachów. Wydają głośne gwizdy, piszczenia i szczekania, aby ostrzegać przed zagrożeniem, bronić terytorium lub przyciągać partnera. Porozumiewają się także poprzez uniesienie ogona, rozłożenie gardzieli lub wywinięcie warg.

Gekony orzęsione wydzielają z gruczołów zapachowych specyficzny zapach, który służy do znakowania terytorium i rozpoznawania osobników tej samej grupy.

Jak długo żyją Gekony Orzęsione?

Średnia długość życia tych zwierząt w niewoli wynosi około 10 lat, ale niektóre mogą dożyć nawet 15 lat. W naturze  prawdopodobnie ich długość życia jest krótsza z powodu drapieżników i chorób.

Gdzie kupić Gekona Orzęsionego?

Jednym ze sposobów na zakup gekona orzęsionego jest skorzystanie z ofert hodowców lub sklepów zoologicznych, które specjalizują się w sprzedaży zwierząt egzotycznych. Możesz znaleźć takie oferty w internecie, na portalach ogłoszeniowych lub w specjalistycznych grupach na Facebooku. Zanim zdecydujesz się na konkretnego sprzedawcę, sprawdź jego opinie, doświadczenie i warunki hodowli. 

Zapytaj o pochodzenie, wiek, płeć i stan zdrowia gekona. Poproś o zdjęcia lub filmiki zwierzaka i jego terrarium. Umów się na odbiór osobisty lub zaufaną przesyłkę kurierską.

Innym sposobem na zdobycie gekona orzęsionego jest adopcja od osoby, która nie może lub nie chce dłużej zajmować się tym zwierzęciem. Możesz poszukać takich ogłoszeń na forach terrarystycznych lub w schroniskach dla zwierząt egzotycznych. 

Adopcja gada ma wiele zalet, ponieważ pomagasz potrzebującemu zwierzakowi, a często otrzymujesz go wraz z wyposażeniem i akcesoriami. Jednak musisz być pewien, że gekon jest zdrowy i nie ma żadnych problemów behawioralnych. Zawsze sprawdź historię i dokumentację zwierzaka oraz umowę adopcyjną.

Jaka jest cena Gekona Orzęsionego

Cena Gekona Orzęsionego zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, kolorystyka, pochodzenie i stan zdrowia. Średnio, Gekon Orzęsiony kosztuje około 200-300 złotych, ale niektóre odmiany mogą być znacznie droższe. Na przykład, Gekon Orzęsiony o rzadkiej barwie niebieskiej może kosztować nawet 1000 złotych lub więcej. Jeśli chcesz kupić Gekona Orzęsionego, musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z jego wyposażeniem i utrzymaniem.

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie Gekona Orzęsionego?

Miesięczne utrzymanie Gekona Orzęsionego to około 30-60 zł. Te koszty generują:

Pokarm : Gekony są owadożerne i jedzą głównie świerszcze, larwy mączne, karaczany i inne owady. Można je kupić w sklepie terrarystycznym lub hodować samemu. Koszt takiej żywności to około 20-40 zł miesięcznie.

Koszty  wody i podłoża do terrarium: Woda powinna być filtrowana lub przegotowana, a podłoże powinno być bezpieczne i łatwe do czyszczenia. Można używać piasku, żwiru, kory lub papieru. Koszt takich materiałów to około 10-20 zł miesięcznie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie Gekona Orzęsionego?

Przy zakupie gekona orzęsionego warto zwrócić uwagę na:

Źródło zakupu: Wybierz renomowanego hodowcę lub sklep terrarystyczny, który specjalizuje się w jaszczurkach i zapewnia odpowiednie warunki hodowlane dla swoich zwierząt. Unikaj zakupu od nieodpowiedzialnych źródeł, takich jak nielegalny handel lub nieuprawnione hodowle.

Warunki hodowlane: Sprawdź, w jakich warunkach był trzymany gekon przed zakupem. Zwierzę powinno być trzymane w czystym, dobrze wyposażonym terrarium, z odpowiednią temperaturą, wilgotnością i oświetleniem. Gekon orzęsiony wymaga także odpowiedniej kryjówki i roślinności w terrarium.

Wygląd zdrowia: Przyjrzyj się wyglądowi gekona, upewniając się, że nie ma widocznych objawów choroby ani urazu. Zwierzę powinno wykazywać żywe kolory, mieć czystą skórę i oczy, oraz nie wykazywać niepokojących objawów, takich jak obrzęk czy plamy na skórze.

Zachowanie: Obserwuj zachowanie gekona, aby upewnić się, że jest on żywy, aktywny i dobrze przystosowany. Unikaj osobników, które wydają się osowiałe, apatyczne lub mają trudności z ruchem.

Dokumentacja: Upewnij się, że otrzymasz odpowiednią dokumentację dotyczącą gekona, w tym np. dowód zakupu, informacje dotyczące jego pochodzenia oraz ewentualne szczepienia lub badania weterynaryjne.

Jakie są Inne Popularne Gatunki Gekonów?

Oprócz gekona orzęsionego (Correlophus ciliatus), istnieją  inne gatunki gekonów. Bardzo popularnym  gatunkiem jest gekon lamparci, cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród miłośników terrarystyki, ze względu na swoje interesujące cechy i zachowania. Gatunek ten szczegółowo został  opisany na naszej stronie.