Chips Kokosowy luzem

Podłoże kokosowe to substrat, który ma tak samo wiele zalet jak i zastosowań. Wykorzystywany jest w akwarystyce, terrarystyce oraz w hodowli roślin. Jeśli chcesz poznać jego właściwości, zastosowanie oraz nauczyć się rozróżniać substraty kokosowe to dobrze trafiłeś.

Substrat kokosowy to organiczny materiał szeroko wykorzystywany w hodowli roślin, spotykany w postaci torfu, włókien lub chipsów. Cechuje go luźna struktura, właściwości retencyjne, neutralne/lekko kwasowe pH i trwałość. Stosowany jest do siewu nasion, ukorzeniania i ogólnego wzrostu roślin.

Na samym początku powinniśmy nauczyć się co kryje się pod różnymi nazwami odnoszącymi się do substratu kokosowego, ponieważ stosowane nazewnictwo obejmuje różne terminy. Substraty kokosowe są wykonane z włókien pochodzących z łupin orzecha kokosowego.

Po odpowiednim przetworzeniu, takie jak rozdrabnianie i suszenie, uzyskuje się różne formy substratów kokosowych, takie jak włókno kokosowe, torf kokosowy i chips kokosowy. Te nazwy odnoszą się do różnych form i gradacji tego samego materiału.

Wszystkie substraty kokosowe są naturalne, ekologiczne i łatwe w użyciu, idealne do uprawy roślin w doniczkach, ogrodach i w szklarniach. 

Na naszym sklepie utworzyliśmy specjalną kategorię Podłoże Kokosowe, w której znajdziesz wszystkie rodzaje substratów z kokosa.

Co to Jest Torf Kokosowy?

Torf kokosowy luzem

Torf kokosowy odnosi się zazwyczaj do suchej, sypkiej formy substratu kokosowego, która jest często stosowana jako dodatek do ziemi w celu poprawy jej struktury i utrzymywaniu wilgotności.

Torf ten charakteryzuje się dobrą retencją wody, doskonałą wentylacją korzeni i łatwością w nawadnianiu, co sprzyja zdrowemu wzrostowi roślin.

Czym Jest Włókno Kokosowe?

włókno kokosowe luzem

Włókno Kokosowe to cienkie, włókniste struktury pozyskiwane z łusek kokosa, które można używać jako wkładki do wiszących koszyków lub podkładki do roślin. Włókno kokosowe, dzięki swojej strukturze, zapewnia dobrą wentylację i drenaż. Struktura włókna kokosowego utrudnia rozwój szkodliwych mikroorganizmów gdyż zapewnia bardzo dobrą wentylację. 

Co to jest Chips Kokosowy?

Chips Kokosowy luzem

Chips kokosowy to większe, grubsze kawałki włókien kokosowych, które można stosować jako warstwę drenażową w doniczkach, samodzielny substrat lub składowa część podłoża. Zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, dobrą cyrkulację wody i utrzymuje korzenie roślin w odpowiednich warunkach.

Bardzo chętnie stosowany jest do podłoży do Monster oraz Filodendronów, gdyż nadaje bardzo wysoką przepuszczalność jednocześnie utrzymując lekki poziom wilgotności.

Co to Jest podłoże kokosowe?

Podłoże kokosowe to ogólny termin odnoszący się do różnych form substratu kokosowego, które mogą mieć różne proporcje torfu, chipsów i włókien kokosowych. Jest często stosowane jako samodzielne podłoże dla roślin. Działa jako nośnik dla korzeni roślin i dostarcza im odpowiednich składników odżywczych.

Generalnie wybierając podłoże kokosowe powinieneś zwrócić uwagę na to z czego się składa. Im większa zawartość grubych kawałków takich jak Chips Kokosowy tym podłoże będzie bardziej przepuszczalne. Natomiast im więcej torfu kokosowego czyli najdrobniejszej frakcji tego materiału tym podłoże bardziej będzie chłonne i mniej przepuszczalne.

Jak działa podłoże kokosowe?

Substraty kokosowe, poprzez swoją unikalną naturalną strukturę włóknistą, umożliwiają zatrzymywanie wody i dostarczanie składników odżywczych. Mikropory w kokosie utrzymują wilgoć, zapewniając równowagę między retencją wody a wentylacją.

Jego właściwości retencyjne zapewniają stabilny poziom wilgotności w doniczce, jednocześnie jego struktura zapewnia dostęp powietrza do korzeni tym samym ograniczając ryzyko podejścia mieszanki pleśnią lub gnicia korzeni.

Substrat kokosowy jest również naturalnie stosunkowo odporny na rozwój bakterii i chorób, co przyczynia się do zdrowego i pięknego wzrostu roślin. To pozwala na utrzymanie odpowiednich warunków środowiskowych dla roślin.

Czy Podłoże Kokosowe Pleśnieje?

Podłoże kokosowe jest stosunkowo odporne na pleśń ze względu na swoje właściwości retencyjne i wentylacyjne, które pomagają utrzymać odpowiednią wilgotność i zapewniają przepływ powietrza. Jednakże, jeśli podłoże jest nadmiernie nawilżone lub nie ma odpowiedniej wentylacji, może istnieć ryzyko rozwoju pleśni.

Dlatego ważne jest utrzymanie właściwego bilansu wilgotności i zapewnienie odpowiedniej wentylacji w środowisku, w którym stosuje się podłoże kokosowe. Regularne monitorowanie wilgotności i odpowiednie praktyki pielęgnacyjne pomogą w zapobieganiu pleśni i utrzymaniu zdrowego środowiska dla roślin.

Jak Stosować Włókna kokosowe?

Włókno kokosowe firmy ReptiBlock 10L

Włókno Kokosowe ReptiBlock PREMIUM

Ilość Po Rozprężeniu: 10L

Włókna kokosowe często stosuje się w hydroponice, gdzie mogą służyć jako podłoże w doniczkach wraz z nawadnianiem przez kapilary. Mogą być również używane jako dodatek do mieszanek podłoży, poprawiając ich strukturę, retencję wody i odprowadzanie nadmiaru wilgoci.

Ważne! Włókno Kokosowe najczęściej jest sprzedawane w sprasowanej formie, dlatego przy zakupie dobrze sprawdź za jaką ilość płacisz po rozprężeniu.

Podłoże takie należy wcześniej zalać większą ilością wody i poczekać. Bardzo często kostki wydają się małe a po rozprężeniu w wodzie otrzymujemy sporą ilosć tego podłoża.

Przykładowo Włókno Kokosowe 4,5kg firmy Repti Block po zalaniu wodą rozpręża się do około 70L. Jest to znacznie więcej niż mogło by nam się wydawać. Dodatkowo należy zalać je około 5 Litrami wody aby nastąpiło całkowite rozprężenie.

Jak Stosować Torf Kokosowy?

Torf kokosowy jest często stosowany w uprawie roślin doniczkowych, zarówno w domu, jak i w szklarniach. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi substratami. Jego właściwości zatrzymywania wilgoci, a jednocześnie zapewniania dobrej wentylacji korzeni, sprawiają, że jest idealnym substratem dla wielu gatunków roślin.

Torf kokosowy firmy Reptiblock 10L

Chips Kokosowy ReptiBlock PREMIUM

Ilość Po Rozprężeniu: 10L

Torf kokosowy charakteryzuje się dobrą retencją wody czyli prosto rzecz ujmując mocno chłonie i przetrzymuje wodę, a jednocześnie zapewnia lekką wentylację korzeni roślin. Objawia się to poprzez brak efektu „zlepiania” się ziemi. Dzięki temu korzenie łatwiej wędrują poprzez substrat. Może być używany do wielu gatunków roślin doniczkowych.

Najczęściej dodasz go do podłoża lub własnej mieszanki, gdy będziesz potrzebować bardziej chłonnych właściwości jednocześnie nie "sklejając" tego podłoża.

Pełne spektrum tego podłoża znajdziesz na naszym sklepie w Kategorii Torf Kokosowy

Jak Stosować Chips Kokosowy?

Chips kokosowy często jest stosowany w hodowli roślin takich jak monstery, filodendrony, różne gatunki z rodziny aroidów. Stosowany jest jako samodzielne podłoże w doniczkach lub jako dodatek do mieszanek podłoży, poprawiając ich strukturę, retencję wody i odprowadzanie nadmiaru wilgoci.

sprasowany Chips kokosowy marki ReptilBlock

Chips Kokosowy ReptiBlock PREMIUM

Ilość Po Rozprężeniu: 10L

Chipsy kokosowe znajdują także zastosowanie jako warstwa mulczująca w ogrodach, ogródkach warzywnych i innych przestrzeniach uprawnych.

Ściółkowanie chipsami kokosowymi pomaga w utrzymaniu równowagi wilgotności, hamowaniu wzrostu chwastów, chronieniu korzeni roślin przed skrajnymi temperaturami i utrzymywaniu struktury gleby. Co ciekawe nie rozkłada się tak szybko jak typowa kora ogrodnicza.

Jak Przygotować Włókno Kokosowe do Terrarium lub do Roślin?

Substraty kokosowe, takie jak włókno kokosowe, torf kokosowy i chips kokosowy, najczęściej są dostępne w sprasowanych formach, zazwyczaj w postaci kostek czy brykietów.

Aby przygotować je do użycia, wystarczy zanurzyć brykiet w wodzie do pełnego rozpulchnienia kostki, a następnie odsączyć nadmiar wody (jeśli jest taka potrzeba), rozluźnić i umieścić w doniczce jako samodzielny substrat lub przygotować dostosowaną do potrzeb rośliny mieszankę z substratem kokosowym.

Warto mieć także na uwadze, że różni producenci oferują produkty różnej jakości. Dlatego częściej polecamy zaufanych producentów takich jak Producent Podłoży Kokosowych ReptiBlock. Producent ten przygotowuje podłoża kokosowe płucząc je. Są one dedykowane dla gadów jednak niczym nie różnią się od tych dla roślin oprócz tego, że są lepszej jakości. Wybór pozostawiamy Tobie czytelniku.

Similar Posts